Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. GÜNCEL
144 yıllık İstanbul Barosu'na Başkanı Oldu
GÜNCEL
24.10.2022 19:52:08
54
A
144 yıllık İstanbul Barosu'na Başkanı Oldu
Başkan Filiz Saraç Tanıdık!
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

İstanbul Barosu başkanlık seçimleri Haliç Kongre Merkezi’nde yapıldı. Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu adayı Filiz Saraç, baronun yeni başkanı seçildi. Saraç Tanıdık

Vakfıkebir lisesi efsane  tarih öğretmenlerinden ,Zihni Saraç’ın kızı Avukat Filiz Saraç, İstanbul Barosu 52. Genel Kurulu'nda, Baro Başkanı seçildi. Saraç, 144 yıllık İstanbul Barosu'nun ilk kadın başkanı oldu.

32 yıldır serbest avukatlık yapan Av. Filiz Saraç, Kamu Hukuku Dalında yüksek lisans yaptıktan sonra İngiltere’de MBA işletme hazırlık eğitimini tamamladı. İstanbul Barosu Başkan yardımcısı olarak bir dönem görev yapan Saraç, Kadın hakları konusunda pek çok panel ve konferansta görev aldı.

Filiz Saraç'ın hayatı ve biyografisi İstanbul Barosu Başkanı seçilmesinin ardından gündeme geldi. 144 yıllık baronun ilk kadın başkanı seçilen Filiz Saraç, "144 yıllık baromuzun ilk kadın başkanı olmanın onuru yaşatan İstanbul Baro'muza teşekkür ediyorum" dedi. 1996 yılında İstanbul Barosu Yönetim Kurulu’na seçilen Saraç, 2006’dan bu yana Türkiye Barolar Birliği delegesi ve TBB eğitim danışma kurulu üyesi olarak görev yaptı.

FİLİZ SARAÇ KİMDİR?

1968 yılında Trabzon'da doğan Av. Filiz Saraç 1988’de Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Kamu Hukuku Dalında yüksek lisans yaptı. 32 yıldır kesintisiz olarak serbest avukatlık yapan yeni İstanbul Barosu başkanı, İngiltere’de MBA işletme hazırlık eğitimini tamamladı. 1996 yılında İstanbul Barosu Yönetim Kurulu’na seçildi.

İstanbul Barosu 125. yıl Belgeseli’ni hazırlayan ekibin başkanlığını yaptı. 2004-2006 döneminde, İstanbul Barosu başkan yardımcısı olarak görev aldı. 6 yıl süreyle Yeditepe Üniversitesi’nde ders verdi. 2006’dan bu yana Türkiye Barolar Birliği delegesi ve TBB eğitim danışma kurulu üyesi olarak görev yaptı.

2010-2012 döneminde staj eğitim merkezi yürütme kurulu üyeliği yaptı. İstanbul Barosu delegeleri önseçimi ile 2017-2021 döneminde Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Saraç, Eşi tarafından katledilen Av. Müzeyyen Boylu’nun ve görevi başında şehit edilen Av. Ersin Arslan’ın davalarında TBB adına müdahil olarak görev aldı.

Çok sayıda makale ve kitap yazan Saraç, ikinci üniversite olarak Acil Durum Ve Afet Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Kadın hakları konusunda pek çok panel ve konferansta görev aldı.

8 Mart 2020’de; 1924 yılında kurulan ve 80 şubesi bulunan Türk Kadınlar Birliği tarafından “Toplumda hukukun üstünlüğü ve hak arama bilincine katkıları” nedeniyle ödüle layık görüldü.

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar