Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. GÜNCEL
150 Konut İçin 1007 Başvuru
GÜNCEL
08.11.2022 11:06:45
38
A
150 Konut İçin 1007 Başvuru
Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesiolan “İlk Evim, İlk Arsam ve İlk İşyerim” tanıtım Tırı Vatandaşlara Sunum Yaptı.
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı işbirliğiyle başlatılan “İlk Evim, İlk Arsam ve İlk İşyerim” projesinin tanıtım tırı Trabzon İlinde ilk olarak Vakfıkebir’de sunum yaptı.

 Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi tanıtım tırını Vakfıkebir Kaymakamı Dr. Hacı Arslan Uzan, Belediye Başkanı Muhammet Balta, Trabzon Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği il Müdürü Uğur Korkmaz,  AK Parti İlçe Başkanı Ahmet uzun, Emniyet Müdürü Murat Soysay ve yaklaşık 150 kişi gezerek sunucu Köksal Ustaoğlu’ndan proje hakkında bilgi aldılar.

Trabzon’da 11 ilçede 2550 konut, 500 konut arsası ve 250 işyerinin yapılacağı projede konutlar için başvuru 30 Ekim'de sona erdi.  Konut arsası ve işyerlerinin başvuru tarihi 15 Kasım 2022 gününe kadar uzatıldı. Projeye göre Büyükliman Bölgesi’nde Vakfıkebir’de 150 konut, Çarşıbaşı İlçesi’nde 166 konut yapılacak. Proje 2+1 ve 3+1 olarak tasarlandı tanıtım tırında yapılan tanıtım sanal gözlüklerle gezildi.

Toki Uzmanı Hüseyin Çelik yaptığı açıklamada, Sayın Cumhurbaşkanımız 13 Eylül tarihinde Türkiye’nin en büyük sosyal konut projesini 250 bin konut olarak açıkladı. 250 bin konut ile ilgili 81 ilde Toki olarak projelendirme yaptık ve çalışmalarımıza başladık. 25 Ekim’de Sayın Cumhurbaşkanımız Ankara’da 17 ilindeki konutların ilk temelini attı. Trabzon genelinde 2550 konut, 500 konut arsası ve 250 işyeri planlandı. Vakfıkebir İlçe’mizde ise 150 konut için en son aldığım bilgilere göre Ziraat Bankasına 1007 vatandaşımız müracaatta bulundu. Trabzon genelinde de 56 bin civarında başvuru yapıldı. Toki Başkanımız Sayın Ömer Bulut Beyin Trabzonlu olması nedeniyle yatırımlarımız biraz daha farklı oluyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi projemiz yatay mimari ile zemin + 3 ve 4 katı geçmeyecek. Özellikle yöresel mimari olacak. Sıfır atık projeli olacak. Enerji verimliliği açısından çatılarımızda güneş enerjinden faydalanma yoluna gidilerek tamamen değişik bir proje olacak. Mimari olarak Vakfıkebir’de ne varsa o olacak. Artışlar ise son yirmi yıldan beri uygulanan memur maaşlarına endeksli bir artış söz konusu. 608 bin lira 2+1 fiyatımız taksit miktarı ise 2300 Tl civarında. % 10peşinat alıyoruz 240 ay vadenin sonunda evin değeri bu miktarı katlayacak. Taksitlerini önceden ödeyen vatandaşlarımız avantajlı olacak. Son yirmi yılda memur maaşlarına %80 zam geldi Toki İdaresi konutlara % 25 zam yaptı. Asgari ücretli kira öder gibi ev sahibi olacak dedi.

Tanıtım tırını gezen İlçe Kaymakamı Dr. Hacı Arslan Uzan, ilçemizde yapılacak olan 150 konut için şartları uyan 1007 kişi Cumhuriyet Tarihimizi en büyük sosyal konut projesine müracaatta bulundu. 21,22.23 Aralık tarihlerinde kura çekimi Trabzon’da yapılacak. Arsaların yeri teknik çalışmalar devam ettiği için yerler henüz belli olmamakla beraber genelde eski yapılmış olan projelerin yakınlarındaki alt yapıları yapılmış olan yerlerde yapılıyor. İlçemiz adına hayırlı uğurlu olsun. Konut sahibi olmak adına konutlarda yaşanan fiyat artışlarının önlenmesi adına küçük ve orta gelirli vatandaşların konut sahibi olması için önemli bir ayrıcalık. Sayın Cumhurbaşkanımı olmak üzer, Sayın Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. İlçemize güzel bir hizmet kazandırılmış olacak. İlçemizde bundan önce iki tane proje vardı. Bu üçüncüsü olacak. Yöresel mimarinin yaşatılması ve gelecek nesillere bırakılması çok kıymetli ve o derecede de önemli olduğunu belirtti.

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar