Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. GÜNCEL
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı Kutlu Olsun
GÜNCEL
19.05.2021 12:20:04
229
A
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı Kutlu Olsun
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Vakfıkebir Hükümet Konağı önünde düzenlenen törenle kutlandı.
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

Hükümet binası önünde yapılan tören İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Yunus Ali Civil’in Atatürk Anıtına Çelenk sunmasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla devam eden törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İmam Hatip Lisesi Tarih Öğretmeni Harun İçpınar yaptı.

İçpınar, Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İmam Hatip Lisesi Tarih Öğretmeni Harun İçpınar yaptı. İçpınar,  Mustafa Kemal ve silah arkadaşları 16 Mayıs 1919’da Galata rıhtımından “Bandırma Vapuru” ile hareket ederek 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayakbastılar. Türk Kurtuluş mücadelesini başlattılar.19 Mayıs 1919 tarihi devletimizin tarihinde önemli bir yer tutar.
          Mustafa Kemal Samsun’a çıktığında manzara pek de parlak değildi. Karadeniz bölgesinde İtilaf Devletleri ajanları her taraftaydı. İşgaller başlamış, ülkedeki azınlıklar devlet kurmak düşüncesiyle ayaklanmışlardı. Padişah ve İstanbul Hükümetinin duruma kayıtsız kalması Anadolu insanını kendi kaderine terk etmişti.
         Mustafa Kemal ve arkadaşlarındaki bu azim oldukça hiçbir engel aşılmaz değildi. Mustafa Kemal tarihe “Samsun Raporu” olarak geçen belgede Karadeniz bölgesindeki olayların sorumlularının Türkler değil Rumlar olduğunu, bölgede Türklerin Rumları değil, Rumların Türkleri katlettiğini, İtilaf Devletlerinin bölgedeki olayların sorumlusu olduğunu belirterek İstanbul Hükümeti ile ilk defa ters düştü.
         Havza Genelgesi ile Türk Kurtuluş savaşı süreci başladı. Yapılan diğer genelge ve kongreler ile hazırlık süreci tamamlandı. Doğu, Güney ve Batı Cephesinde yapılan savaşlarla düşman yeniliye uğratıldı. Mudanya Ateşkes Antlaşması ile başlayan barış süreci Lozan Antlaşması ile tamamlandı. Sonrasında yapılan inkılâplarla Türk Devletini ve Türk Milletini çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkarmak için çalışmalar başladı.
       Atatürk Milli Mücadele sırasında devleti ve milleti ileri götürecek “genç fikirler” olduğunu görmüş, bu sebeple gençlere ayrı bir önem vermiştir. O’nun şu sözü çok anlamlıdır. “Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir”
       Atatürk,  “Gençler! Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler! Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum.” derken gençliğe olan güvenini de anlatmıştır.
      Atatürk, Türk Devletinin temellerini attı. Yeni Türk Devletini kurdu ve siz gençlere emanet etti. Emanet ederken de şöyle dedi: “Gençler!... Cesaretimizi pekiştiren, sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz eğitim ve kültür ile insanlık ve uygarlığın, vatan sevgisinin en değerli sembolü olacaksınız.”
     19 Mayıs 1919 tarihi , 1926 yılında “Gazi Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır. 24 Mayıs 1935’te “Atatürk  Günü “ olarak resmiyet kazanmış, 1938’de Mustafa Kemal’in isteği ile “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak değiştirilmiştir..1981’de  ise “Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı” adını almıştır.
     Atatürk’ün şu sözleri hepimiz için bir rehber olmalıdır: “Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kâfidir.” demiştir. Atatürk’ü anlamak, yaşadıklarını ve fikirlerini bilmekle mümkündür. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında yaşanan zorlukları her zaman göz önünde tutarak, 19 Mayısları Atatürk’ün emanetine daima sahip çıkarak kutlamalıyız.
       Atatürk, en büyük eserim dediği Cumhuriyet’i demokratik, laik, sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni Türk gençliğine emanet etmiştir. Türk gençliği bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da Atasının emanetine, Cumhuriyet’e sahip çıkacak, O’nun gösterdiği hedef olan çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkarılması için üstüne düşen görevi yerine getirecektir. Buna yürekten inanıyoruz. Birlik, beraberlik içinde birbirine sevgi ile yaklaşan, iyi eğitim almış, teknolojik kabiliyetlerle donatılmış Türk Genci ülkemizi en iyi şekilde geleceğe taşıyacaktır.
       Gençler, vatan size emanet edilmiştir. Onu en iyi şekilde yüceltecek ve koruyacak sizlersiniz.
      Bayrağımız hür olarak vatan toprakları üzerinde dalgalanıyorsa, bunu borçlu olduğumuz Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, hayatta olan gazilerimize sağlık diliyorum. Tüm gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı sevgi, saygıyla kutluyorum.        
     Tören İmam Hatip Öğrencisi Rabia Saral’ın Atatürk’ü Anlamak adlı şiir okunmasıyla sona erdi.
     Törene Vakfıkebir Kaymakamı Mesut Yakuta, Vakfıkebir Belediye Başkanımız Muhammet Balta, Cumhuriyet Savcısı Kadir Enes Atilla, siyasi parti ilçe başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, daire amirleri, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldılar.
            Tören İmam Hatip Öğrencisi Rabia Saral’ın Atatürk’ü Anlamak adlı şiir okunmasıyla sona erdi.
            Törene Vakfıkebir Kaymakamı Mesut Yakuta, Vakfıkebir Belediye Başkanımız Muhammet Balta, Cumhuriyet Savcısı Kadir Enes Atilla, siyasi parti ilçe başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, daire amirleri, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldılar.

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar