Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. GÜNCEL
Baharın habercisi cemreler düştü!
GÜNCEL
07.03.2022 13:16:26
53
A
 Baharın habercisi cemreler düştü!
Baharın gelişini temsil eden cemreler, şubat ve Mart ayında birer hafta arayla havaya, suya ve toprağa düştü.
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

Soğuk kış günlerinin ardından sıcaklıkları arttığı inanılan cemre ilk kez 19-20 Şubat’ta havaya düştü. İkinci Cemre 26-27 Şubat’ta suya son cemre ise 5-6 Mart’ta toprağa düştü.

Cemre düşmesi halk dilinde doğanın uyanışı ve canlanması anlamına gelmektedir. Bu durum baharın başlangıcı olarak kabul edilir. Yüzyıllardır, özellikle tarımla uğraşan halkın, hava olaylarına göre günlük yaşamlarını planladıkları bir halk takvimidir. Buradaki düşme ifadesi, aslında ısınmayı anlatan bir kavramdır. Sırasıyla havanın, suyun ve toprağın canlanmasını, baharın başlangıcını ifade etmektedir.

Arapça kökenli bir kelime olan “cemre”‘nin sözlük anlamı kor yani ateştir. Halk arasında ise sıcaklığın artması olarak bilinir. Cemrenin ilkbahar başlamadan hemen önce 7 gün arayla havaya, suya ve toprağa sırasıyla düştüğüne inanılır. Bu düşen cemreler sayesinde hava, su ve toprak ısınır. Cemre düşmesi Türk kültüründe de önemli bir yere sahiptir.

Türkiye ve Azerbaycan Türklerinin yaratılışla ilgili eski inançlarından kaynaklanan ve Nevruz Bayramından önce, yılın son çarşamba gününde yapılan "boz ayın dört çarşambası" uygulamasını ifade eden "Cemle" sözcüğü de "Cemre" ile aynı kelimedir.

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar