Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. GÜNCEL
Barak Gölü’nde Sonbahar Güzelliği Bir Başka
GÜNCEL
07.12.2020 12:32:37
483
A
Barak Gölü’nde Sonbahar Güzelliği Bir Başka
Trabzon’un Tonya İlçesi Karşular Mahallesi Kadıralak Yaylası eteklerindeki Barak Yaylası’nda oluşturulan gölet, gezip görenlerin yoğun ilgisini çekiyor
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

Kadıralak Yaylası eteklerindeki Barak Yaylası’nda oluşturulan gölet, gezip görenlerin yoğun ilgisini çekiyor. Gölet çevresin özellikle sonbahar ve kışın güzelliklerini aynı anda görmek mümkün.  

Barak Gölü Kalyoncu Ailesinin arazisi üzerinde aynı yerde akan derenin suyunun doldurulmasıyla oluşturuldu. Gölün üzerine bir seyir platformu, çevrede oturma yerleri hazırlanarak doğaseverlerin hizmetine sunulurken doğa tutkunları için tam bir piknik alanı haline getirildi. 

Barak Gölü ve çevresi Tonya ilçe merkezine en yakın piknik alanı olma özelliği taşırken, merkeze beş kilometre uzaklıkta. Yolun büyük bir bölümü betonlanmış. Gölet, Kadıralak Yayla yolu üzerinde. Sonbaharın gelmesi ile birlikte herkes tarafından tercih edilen gölet yaklaşık 1000 metrekare bir alanı kaplıyor.

Ziyaretçi akınına uğrayan Barak Göleti, yeni evleneceklere dış çekim imkânı, sunarken Gölet, dağların arasında, yeşille iç içe muhteşem görüntüsü Sonbaharın güzelliği ile birleşince insanların çalışma stresinden uzaklaşmak için hafta sonunu değerlendirdiği en önemli yerlerin başında geliyor.

Mini bir işletmenin olduğu gölet, yürüyüş alanı, gölete uzanan mini iskelesiyle ve oturma alanları, girişin başında ünlü yazar ve şairlerin isimleri yazılı olması da kitap okumayı ve yazmayı sevenler için bu alanın ideal bir yer olduğu izlenimi veriyor. Kadıralak Yaylası’nın eteklerinde,  orman içerisinde temiz havası, sıra dışı coğrafyası ile kuş sesleri arasında "Huzur veren mekan" Barak Gölü, diğer taraftan da Sonbahar mevsiminde misafirlerini ağırlıyor.

Barak Göledini emekli öğretmen Hasan Kalyoncu'nun kendi arazisinde kendi imkânlarıyla yaptırdığı öğrenildi. Doğanın nimetlerini sunan Barak Gölü birkaç gün önce yağan kar nedeniyle göletin yüzeyinin buz tutması gölde dans eden ördekleri meraklılar tarafından bol bol resmedilirken halen yoğunluk yaşanıyor. Özellikle bölgede güneşli havayı fırsat bilen tatilciler, göl çevresindeki muhteşem manzarada sıkça fotoğraf çektirip, selfie yapmayı da ihmal etmiyor.

 

 

 

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar