Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. GÜNCEL
Başkan Kılıç’tan Toprak Analizi Çağrısı
GÜNCEL
07.09.2020 10:37:08
534
A
Başkan Kılıç’tan Toprak Analizi Çağrısı
Vakfıkebir Ziraat Odası Başkanı Muhammet Kılıç, fındık üreticilerini uyardı “gereğinden fazla kullanılan gübre ise; hem toprağı hem de ürünü olumsuz yönde etkiler” dedi.
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

Başkan Kılıç, bölgemizde fındık hasadı bitiği ve üreticiler fındıklarını pazara indirmeye başladığı bu günlerde hasat sonrası üreticilerin toprak tahlili yaptırmalarını önerdi.  

Başkan Kılıç, yaptığı özel açıklamada; Yeni dönem için çiftçinin kafasında hangi gübreyi ne kadar, ne zaman ve nasıl kullanacağına dair sorular vardır. Çünkü karlı bir gübreleme ancak; bitkinin isteği olan gübreleri en uygun zaman ve şekilde toprağa uygulamakla yapılabilir. Bu sebepten toprağı analiz ettirerek gübre kullanımı çiftçi için en ekonomik yoldur. Böylece hem bitkide toksit etki yapmayacak, doğru miktarda gübre kullanılmış olur, hem de bol ürün elde edebileceği gibi gübreye de gereğinden fazla para harcamamış olur. Bu sebeple laboratuvarda yapılacak analiz sonucunda toprakta yetişecek bitkinin iyi bir şekilde büyümesi ve kaliteli ürün alınması için toprak ve yaprak örneklerinde hangi besin maddelerinin eksik olduğu belirlenmiş olacaktır. Çünkü toprağı analiz ettirmeden gübre kullanımı çeşitli sorunlar yaratır. Bitkinin ihtiyacından daha az gübre verildiğinde, bitkiler yeterince beslenemediklerinden iyi gelişememektedirler. Alınan ürün miktarı da buna bağlı olarak düşük olur.

Gereğinden fazla kullanılan gübre ise; Hem toprağı hem de ürünü olumsuz yönde etkiler. Bütün bu nedenlerden dolayı çiftçinin gübre kullanmadan önce mutlaka toprağını analiz yaptırması ve alacağı analiz raporuna göre gübre kullanması gerekmektedir.

Ziraat odamız; üreticilerimizden gelen toprak numunelerini Trabzon Büyükşehir Toprak Analiz Laboratuarı işbirliğiyle yapmaktayız. Analiz sonuçlarını ve gübreleme programını Tarım Danışmanımız ile yürütmekteyiz.

Salgın hastalıkla mücadele ettiğimiz bu günlerde tarımın ve üretimin ne kadar önemli olduğunu bir kere daha anladık. Üreten ve ülke ekonomisine katkı sağlayan çiftçilerimizin her zaman yanındayız.

 

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar