Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. GÜNCEL
“Bu gün Kahramanların Kıvanç Günü”
GÜNCEL
19.09.2022 21:28:32
25
A
 “Bu gün Kahramanların Kıvanç Günü”
19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle Vakfıkebir ilçesi hükümet konağı önünde bir tören düzenlendi.
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önder Atatürk’e Gazilik unvan’ının verildiği 19 Eylül 1921 tarihinin yıl dönümü olan törene Vakfıkebir İlçe Kaymakamı Dr. Hacı Arslan Uzan, Belediye Başkanı Muhammet Balta, İlçe Emniyet Müdürü Murat Soysay, İlçe Jandarma Komutanı J. Ütğm. Mert Oğuztarhan, Daire Amirleri, STK temsilcileri, Siyasi partilerin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Tören Vakfıkebir İlçe Kaymakamı Dr. Hacı Arslan Uzan’ın ve Belediye Başkanı Muhammet Balta’nın Atatürk Anıtına çelenk sunmasıyla başlayan törende saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Askerlik Şubesi Başkanı Vekili Per. Asteğmen Süleyman Esen yaptı.

Per. Asteğmen Süleyman Esen yaptığı konuşmada; “Bugün, her karışı şehit kanıyla sulanmış mukaddes vatan topraklarının savunulması uğruna hayatlarını feda etmeyi göze alarak gazilik onuruna erişen kahramanların kıvanç gününü kutlamanın derin heyecanı içindeyiz; Bugün aynı zamanda sergilediği "üstün komutanlık dehası cesaret ve kahramanlığın kadirşinas milletimizce takdir edilişinin bir nişanesi olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ebedi başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e gazilik unvanı ve "mareşal" rütbesi verildiği günün de yıl dönümüdür.

 Fedakârlık timsali değerli gazilerimiz; Ulusumuzu birbirine bağlayan değerlerin başında, tarih sayfalarına altın harflerle yazılan kahramanlıklar, toprak bayrak ve vatan uğruna verilen canlar gelmektedir. Ülkemizin bugün ulaştığı seviye başta kurtuluş savaşı olmak üzere Kore'de Kıbrıs'da teröristle mücadele harekâtında, 15 Temmuz hain darbe girişiminde, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtlarında Cerablusta. El-babta ve Afrin'de hayatlarını kaybeden aziz şehitlerimiz ve gazilerimizin eseridir. Bu bilinçle, şundan emin olunuz ki, sahip olduğumuz en önemli değerlerimiz olan birlik ve beraberliğimizin yaşayan sembolleri olarak daima gönlümüzde yaşayacaksınız. Yüce Türk Ulusu ve onun göz bebeği Türk Silahlı Kuvvetleri, sizlere olan vefa borcunu hiçbir zaman unutmayacaktır.

Binlerce yıllık şanlı tarihimiz boyunca, en ağır ve zor şartlar altında dahi asil milletimizin esareti kabul etmeden ve istiklalinden taviz vermeden yaşamasının temelinde, bugün sizlerin temsil ettiği bu anlayış, bu duruş vardır.

Bu duygu ve düşüncelerle bu kutsal 'topraklar üzerinde bağımsız ve şerefle yaşamamızı siz, kahraman gazilerimize borçlu olduğumuzun bilincinde olarak başta ebedi başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle anıyor, hayatta olan gazilerimize, gazilerimizin muhterem anne ve babalarına, saygıdeğer eşlerine, sevgili evlatlarına ve her zaman desteğinden güç aldığımız yüce milletimize şükran ve saygılarımızı sunuyoruz dedi.”

Törenin sunuculuğunu Vakfıkebir Anadolu İmam Hatip Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Kader Koltuk yaparken günün anlam ve önemini belirten şiiri okulun öğrencilerinden İsmail Bayraktar, törenin tertip ve düzenini Beden eğitimi öğretmeni Selahattin Bayraktar yaptı.

 

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar