Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. GÜNCEL
Cumhuriyetimiz 97 Yaşında!, Kutlu Olsun
GÜNCEL
29.10.2020 13:10:55
209
A
Cumhuriyetimiz 97 Yaşında!, Kutlu Olsun
Cumhuriyet'in ilanının 97’inci yıldönümü İlçemizde ve tüm yurtta coşkuyla kutlandı.
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

Vakfıkebir ilçesinde Cumhuriyet'in kuruluşunun 97. yıldönümü kutlamaları Hükümet Konağı önündeki alanda saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu.

Törene, İlçe Kaymakamı Mesut Yakuta, Belediye Başkanı Muhammet Balta, Cumhuriyet Savcısı Kadir Enes Atilla  Garnizon Komutanı Teğmen Oğuzkaan Fahrioğulları, İlçe Emniyet Müdürü Erdal Ergüven, İlçe Jandarma Komutanı Mert Oğuztarhan, resmi ve sivil toplum kuruluş temsilcileri, siyasi parti temsilciliri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Vakfıkebir Hükümet Konağı önünde yapılan kutlama töreni yoğun ilgi gördü. Törene Vakfıkebir Kaymakamı Mesut Yakuta, Belediye Başkanı Muhammet Balta, Cumhuriyet Savcısı Kadir Enes Atilla,  STK temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, daire amirleri öğrenciler katıldı.

Kutlama Kaymakam yakuta ve belediye başkanı Balta’nın tebriklerin kabulüyle başlamasının ardından, Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından bayrağımız göndere çekildi. Kaymakam Yakuta ve Belediye Başkanı Balta, öğrencilerin ve halkın bayramını kutladılar.

İlçe Kaymakamı Mesut Yakuta günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı. Kaymakam Yakuta konuşmasında;

Bugün, tarihi şan ve şerefle dolu olan aziz milletimizin gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yedi düvele karşı göğsünü siper ederek kurduğu gözümüzün nuru cumhuriyetimizin 97’nci kuruluş yıldönümü.

Bu anlamlı gün vesilesi ile öncelikle; binlerce yıllık şanlı tarihimiz boyunca her dem yeniden doğuşlara ve şanlı yürüyüşlere imza atmış olan cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları başta olmak üzere kanlarıyla, canlarıyla bu toprakları bize vatan yapan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi, rahmet, minnet ve şükran duygularımla yâd ediyorum.

Millet olarak yeniden dirilişimizin simgesi olan Cumhuriyet Bayramı’mız kutlu olsun, daim olsun, ilelebet yaşasın.

“Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir”

İktidarın millete ait olduğunu ifade eden cumhuriyetimiz, 29 Ekim 1923 tarihinde yani bundan 97 yıl önce bugün “hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir” ülküsü doğrultusunda ilan edilmiştir.

O günden bugüne gücünü halktan alan cumhuriyetimiz; aziz milletimizin tabiatına ve geleneklerine en uygun, yüksek ahlaki değer ve niteliklere dayanan, erdemli insanlar yetiştiren, yeni ve sağlam esaslarıyla Türk milletini istikbal yolunda hızla ilerleten, halkın gelişimini ve yükselişini sağlayan, birlik-beraberlikten, bağımsızlık ve hürriyetten asla taviz vermeyen, çağdaş dünyada hak ettiği onurlu yeri alma kararlılığını tüm dünyaya gösteren çağdaş bir yönetim şekli olmuştur.

İnanıyorum ki aziz milletimizin her bir ferdi, milletimizin küllerinden yeniden doğduğu bu özel günü büyük bir coşku ile idrak etmekte ve en samimi duygularla kutlamaktadır.

Yaşadığımız sıkıntılı günlerden sonra kanla, irfanla, tırnaklarımızla kazıyarak, ilmek ilmek işleyerek kurduğumuz cumhuriyet sayesindedir ki, bugün büyük bir millet ve devlet olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Türk insanı, cumhuriyet sayesinde devletin tek ve gerçek sahibi

Büyük bir medeniyetin mirasçısı olan devletimiz, cumhuriyet ile birlikte hızla büyümüş ve özellikle son yıllarda kimsenin hayal dahi edemeyeceği dev projeleri hayata geçirerek dünyanın en güçlü ekonomisine sahip ülkeleri arasına girmeyi başarmıştır. Türk insanı, cumhuriyet sayesinde devletin tek ve gerçek sahibi olduğunun, hâkimiyetin kayıtsız şartsız milletin olduğunun bilincindedir.

Elbette ki devlet olarak, millet olarak ulaşmamız gereken daha nice hedefler, yapmamız gereken daha nice büyük işler var. sahip olduğumuz misyon ve üzerinde yaşadığımız coğrafyanın politik ve stratejik önemi, karşımıza sürekli iç ve dış düşmanları çıkarmıştır, öyle görünüyor ki çıkarmaya da devam edecektir.

Lakin attığı adımlardan ve mücadelesinden geri durmak, bu asil milletin bir vasfı değildir. Kirli oyunları boşa çıkaran feraset ve cesarete sahip bu asil millet, birlik ve beraberlik ruhu içerisinde, düşmanın hain girişimlerini daima bertaraf etmiş ve etmeye de devam edecektir.

Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da hainlerin üzerimizdeki planları bozulmaya mahkûmdur. Çünkü bu milletin yüreği, Akif’in “toplu vurdukça sineler, onu top sindiremez” dediği gibi, her daim birlik ve beraberlikten yana atmaktadır.

100 yıl önce istiklalinden ve istikbalinden ödün vermeyeceğini tüm cihana en güçlü şekilde haykıran bu aziz millet

Bilindiği üzere ülkemiz, yıllarca belimizi büken terör belasının yanında son yıllarda siyasi ve ekonomik saldırılara da maruz kalmış ve bu saldırılara karşı mücadele vermektedir.

Emperyalist güçlerin maşası olan FETÖ tarafından ülkemizi yok etme amacıyla gerçekleştirilen 15 Temmuz hain darbe girişimi, akabinde yaşadığımız siyasi ve ekonomik saldırılar ve güney sınırlarımızda yaşanan gelişmeler, bize bundan 100 yıl önce yedi düvele karşı verdiğimiz gibi bir varoluş mücadelesini anımsatmaktadır.

100 yıl önce istiklalinden ve istikbalinden ödün vermeyeceğini tüm cihana en güçlü şekilde haykıran bu aziz millet, son günlerde yaşadığı bu olayları yine aziz milletimizin devletine ve iradesine sahip çıkma kararlılığı sonucu geri püskürterek bütün dünyaya çok önemli ve net mesajlar verilmiştir.

Birçok alanda dışa bağımlı olmaktan kurtularak kendi ürettiği yerli ve milli silahlarla gerçekleştirdiği operasyonlar ile emperyalist güçlerin bu coğrafya üzerindeki yüzyıllık kanlı oyunlarını boşa çıkartan devletimiz, bu coğrafyada olup bitenlere hiçbir zaman sessiz kalmamış her zaman mazlumun ve mağdurun yanında yer almıştır.

Milletimize düşmanlık hisleri besleyen karanlık güçleri ve vatan hainlerini ise korku ve telaşa düşürmektedir.

1923 ile 2023 arasında kurulan köprüde yine milletimizin azim ve kararlılığıyla yeni destanlar yazılmaktadır.

Cumhuriyetimiz, demokrasimiz, güçlü ekonomimiz, yaptıklarımız ve yapabileceklerimiz dostlarımıza güven ve övünç kaynağı olarak örnek teşkil etmekte,  milletimize düşmanlık hisleri besleyen karanlık güçleri ve vatan hainlerini ise korku ve telaşa düşürmektedir.

Yaşadığımız bu kritik coğrafyadaki mevcut tüm olumsuzluklara rağmen;  ortak tarih, ortak kader ve amaç birliği ile vatandaşlık kimliği ilkelerine dayanan temeller üzerinde yükselen cumhuriyetimiz sayesinde bu topraklar üzerinde yaşayan tüm vatandaşlarımız, tasada ve kıvançta bir ve bütün olmada, ocağını ve aşını paylaşmada ne kadar kardeş olduğunu ortaya koymuştur.   

Cumhuriyetimizin bizleri ulaştırdığı nokta, hepimize heyecan ve ümit vermekte                           

Dahası, büyük bir millet ve devlet olmanın gereği olarak ecdadı gibi milyonları aşan vatansız insanlara kucağını açmış, dünyanın neresinde olursa olsun mazlumlara sahip çıkmış, zalimin karşısında olmuş, yakın bölgesine ve ötesine barış, adalet ve refahı yaymaya çalışmıştır.

Bugün geldiğimiz noktadan daha aydınlık yarınlara ancak cumhuriyetle varabileceğinin bilincinde olan aziz milletimiz, cumhuriyet rejimiyle kıvançlıdır. Cumhuriyetimizin bizleri ulaştırdığı nokta, hepimize heyecan ve ümit vermekte, birlik ve beraberliğimizi pekiştirmekte, milletçe daha iri ve diri olma azmimizi yenilemektedir.

Her yerde ve her ferdimizle milletçe devletimizin bekası, milletimizin refahı için çalışmaya, dünyanın gelişmiş ülkeleri ile her alanda yarışmaya ve evrensel insani değerlerinin savunulmasına öncülük etmeye,  mazlumların yanında, zalimlerin ve vatan hainlerinin ise karşısında olmaya, her zamankinden daha fazla azimli ve kararlıyız. Ne mutlu ki, bunun için gerekli olan güce, akla, birikime ve tecrübeye sahibiz.

Bu inançla, milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman ecdadımızı, aziz şehit ve gazilerimizi milletimizin kalbinde ve gönlünde ebediyete kadar yaşatacağız ve asla unutmayacağız.

Vakit; tek yürek, tek vücut ve tek millet olma vaktidir

Biliyoruz ki; ay yıldızlı şanlı al bayrağımızın altında vakit; tek yürek, tek vücut ve tek millet olma vaktidir. Vakit, akıl ve gönül birliği vaktidir. Vakit, ecdattan teslim alınan mirası geleceğimizin teminatı gençlere en iyi şekilde teslim edebilmek için gayret gösterme vaktidir.

Atatürk; “cumhuriyeti biz kurduk onu yaşatacak sizlersiniz” diyerek bu görevi gençliğe emanet etmiştir. Bu emaneti korumak ve görevi yerine getirmek için bilgili ve güçlü olmak zorundasınız. Tarihimizi, kültürümüzü, inancımızı iyi bilmek durumundasınız. Hem milli hem de evrensel kültürü öğrenmelisiniz.

Ülkemize ve milletimize karşı sorumluluklarını bilen, dünya milletler ailesinin bir üyesi olarak, dünya ile paralel yaşamayı becerebilen, istiklalimize ve istikbalimize yönelen tehlikeleri zamanında sezebilen ve bunu başarabilmek için devamlı kendisini yenileyen, geliştiren gençliğe ihtiyacımız bulunmaktadır.

Size güveniyoruz, size inanıyoruz ve ümit ediyoruz ki ülkemizi bulunduğumuz yerden çok daha ilerilere götürecek gençlik yetişmektedir.

Cumhuriyet’e sahip çıkmak, Çanakkale’yi, Kurtuluş Savaşı’nı kazanan ruhu korumak

Asırlardır al bayrağın gölgesinde yaşadığımız bu topraklar ilelebet bizim kalacaktır. Bundan bir asır önce tüm halkımız nasıl kenetlenerek, bir olarak yurdumuzu düşman işgalinden temizlediyse, bugün de geçmişten aldığımız güçle istiklalimizi muhafaza etmek, istikbalimizi temin etmek için azim ve kararlılıkla çalışıyoruz. Devletimizin 2023, 2053 ve 2071 hedefleri istikametinde hep birlikte çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz.

Bugün hepimize düşen ortak görev; ulusal değerlere, bilince, Cumhuriyet’e sahip çıkmak, Çanakkale’yi, Kurtuluş Savaşı’nı kazanan ruhu korumak ve bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmaktır. Türk milleti dili, kültürü, tarihi ve saygın kimliğiyle aydınlık yarınlara el ele, gönül gönüle güçlü biçimde yürüyecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta; cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları olmak üzere,  dünden bugüne şanlı tarihimizin ölümsüz sembolleri olan aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükran duygularıyla anıyorum.

Büyük Türk milletinin ve siz Vakfıkebirli hemşerilerimin Cumhuriyet Bayramı’nı candan kutluyor, dünya durdukça bu bayramların yepyeni ufuklarla ve yepyeni umutlarla sürüp gitmesini temenni ediyorum. Nice güzel bayramlarda birlikte olmak dileğiyle sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum dedi.

Tören, Şiirlerin okunması ve yapılan çeşitli yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi ile devam eden program sivil gençlerden oluşturulan bando takımının geçit töreni ile sona erdi.

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar