Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. GÜNCEL
Dini doğru ve güvenilir kaynaklardan öğrenmek.
GÜNCEL
28.06.2022 21:50:30
54
A
Dini doğru ve güvenilir kaynaklardan öğrenmek.
Beşikdüzü Denizli Mahallesi İmam Hatibi ve Trabzon Diyanet-Sen Trabzon Şube yönetici Mehmet Yaşar “İslam dininin iki temel kaynağı vardır. Bunlar, Allah'ın kitabı ve bu kitabı insanlara tebliğ eden Hz. Peygamber Efendimizin sünnetidir” dedi.
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

Yaşar; İslam dininin iki temel kaynağı vardır. Bunlar, Allah'ın kitabı ve bu kitabı insanlara tebliğ eden Hz. Peygamber Efendimizin sünnetidir dedi.

Doğru dini bilgiyi bu iki kaynaktan öğrenmek mümkündür. Bu iki kaynağın dışında, Allah'ın bazı insanlarla özel iletişimi olduğu, bu kişilerin rüya ve ilhamlarının bilgi değeri olması kabul edilemez. Bu herşey den önce Rabbimizin dininin tamamlandığına ilişkin beyanına (Maide, 5/3) aykırıdır.

İlham aldığını iddia eden kişilerin direktiflerini dinde kaynak kabul etmek büyük bir bidat ortaya atmak ve Hz. Peygamber Efendimiz'den sonra yeni bir din kurmaya yeltenmek anlamına gelmektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığı kurulduğu günden beri bu iki temel kaynağa dayanan bir yayıncılık anlayışına sahip olmuştur. Topluma sahih bilgiyi ulaştırmak amacıyla her kesime yönelik nitelikli eserler yayınlamaktadır. Dün olduğu gibi bugün de bidatlere, sapmaya, yozlaşmaya ve bozulmaya karşı dini doğru ve güvenilir kaynaklardan öğrenmek çok önemlidir.

Sevgili Peygamberimiz bu konuda ümmetini şöyle uyarmıştır. "Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu şaşırmayacaksınız. Allah'ın kitabı ve Peygamberinin sünneti." (Muvatta', Kader, 3)

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar