Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. GÜNCEL
FINDIK FİYATI DOLARA ENDEKSLENMELİ!
GÜNCEL
29.07.2022 10:34:20
49
A
FINDIK FİYATI DOLARA ENDEKSLENMELİ!
Vakfıkebir Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Mehmet Keskin, beraberinde Başkan Yardımcısı Gökhan Turt ile birlikte fındık taban fiyatının dolara endekslenmesi gerektiğini söylediler.
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

CHP İlçe Başkanı Mehmet Keskin ve Başkan Yardımcısı Ziraat Mühendisi Gökhan Turt yaptıkları ortak açıklamada, “zenginlerin dolarlarına nasıl “Kur Garantisi” veriliyorsa fındık taban fiyatını da dolara endeksleyin” dediler.

“Fındık bankalara borçlandırılan, icralık olan halkımızın emeğidir diyen Başkan Keskin ve Turt yaptıkları açıklamada şu ifadelere yer verdiler; fındık alın teridir, halkımızın umududur. Fındık çocuklarımızın sofradaki ekmeğidir, okuludur. Son aylarda yaşadığımız ekonomik buhranla, zamlarla beli bükülen, artık geçinemeyen fındık üreticisi büyük bir dikkatle ve umutla hafta sonu açıklanacak taban fiyatı bekliyor. Eğer TÜİK’in açıkladığı % 73 enflasyon oranında fındığa zam yapılırsa üretici perişan olur. Çünkü fındıkçının ölçütlerine göre enflasyon en az % 300 arttı. Motorin % 385, ot biçme % 300, ışkın alma %300, gübre % 350 arttı.

Fındık üreticimiz yabancı şirketlerin fiyat politikasına, onların insafına terk edilmemelidir. Taban fiyat açıklanırken üreticilerimizin yabancı tekeller karşısında mağdur olmaması için fındık fiyatının dolar olarak açıklanması gerekmektedir. Hayat pahalılığının bu kadar yüksek olduğu bir ortamda, bütün fiyatların 3- 4 katına çıktığı yerde hükümetin geçen yılki taban fiyatı 27 TL'yi bile temel alsak en az 3 kat artış 4 dolar karşılığı Türk Lirasına denk gelmektedir.

CHP olarak önerimiz şudur: Nasıl zenginlerin dolarlarına “Kur Garantisi” veriyorsanız fındık taban fiyatını da 4 dolara endekslenmelidir dediler.

 

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar