Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. GÜNCEL
Fındık Hasat Tarihi Belli Oldu
GÜNCEL
04.08.2022 14:16:41
56
A
Fındık Hasat Tarihi Belli Oldu
2022 fındık hasat tarihleri belli oldu. Buna göre hasat sahil kesiminde 13 Ağustos, orta kesimde 18 Ağustos, yüksek kesimlerde ise 25 Ağustos olarak belirlendi.
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

Vakfıkebir İlçe Tarım ve Orman Müdürü Remziye Kuleyin, arazi çalışmaları sonucunda ilçe genelinde 2022 yılı fındık hasat tarihlerinin belirlendiği bildirildi. Üreticilerin fındıkta rekolte ve kalite kaybı yaşamamak için erken hasat yapmaması gerektiğini aktaran Müdür Remziye Kuleyin, hasadın sahil kesiminde 13 Ağustos, orta kesimde 18 Ağustos, yüksek kesimlerde ise 25 Ağustos'ta yapılacağı kaydedildi.

 Vakfıkebir İlçe Tarım ve Orman Müdürü Kuleyin yaptığı açıklamada, bölgenin yağışlı olması ve buna bağlı olarak da yabancı ot ve dikenlerin bol ve hızlı gelişme göstermesinin, fındık hasadını güçleştirdiğini ve yere düşen fındıkların kaybolmasına neden olduğunu belirterek, üreticilere hasattan 5-10 gün önce fındık bahçelerinde ot temizliği yapmayı önerdi.

“Fındık yöremiz için vazgeçilmez bir tarım ürünüdür”

Müdür Kuleyin, Vakfıkebir İlçemiz sahil kesiminde (0-250 metre arası rakım) 13 Ağustos 2022, Orta Kesiminde (251-500 metre arası rakım) 18 Ağustos 2022, Yüksek kesiminde (500 metre ve üzeri rakım) 25 Ağustos 2022 tarihlerinde fındık hasadının yapılması kararlaştırılmıştır. Fındık yöremiz için vazgeçilmez bir tarım ürünü. Ancak fındık hasadında uymamız gereken bazı kurallar var. Üreticilerimizi bu konuda uyarmak istiyoruz. Teknik ekibimiz bu konuda saha çalışmalarına devam ediyor. Hasat öncesi mutlaka 5-10 gün önceden motorlu tırpan gibi aletler ile bahçe temizliği yapılmalı. Fındıkları daldan değil de yere döküldükten sonra yerden toplamaya dikkat edilmelidir.  Ürünün tam olgunlaşması beklenip fındıkları silkeleyerek tüm fındık toplanmalı. Bu şekilde hem işçilikten kar edilmiş olur hem de erken hasadın önüne geçilmiş olur. Unutulmamalıdır ki zamanında ve tekniğine uygun hasat yapılmadığı takdirde erken yapılan hasatta kilo, kalite ve randıman kayıplarına sebep olmakta ve daldan toplanan ürünlerde nem oranı yüksek olacağından zararlı aflatoksin oluşumuna neden olmaktadır. Fındık hasadını daldan değil yerden yaparsak işçilik maliyetini düşürür ve gelecek yıl ki meyve sürgünlerinin zarar görmesini engellemiş oluruz.

Hasat olgunluğuna ulaşmadan toplanan fındıklarda Randıman düşük olur”

Fındık hasadında aşağıda belirtilen kriterler dikkate alınarak yapılması önemli olduğunun altını çizen Kulayin;  Fındık zuruflarının (çotanakların) iyice sararıp, kızarıp kahverengileşmeye başlaması, Fındığın sert kabuğunun %75 oranında kızarması, Danelerin sert kabuğunun içinden kolayca çıkabilmesi, İç fındık zar renginin koyu krem rengine dönüşmesi, Dalda bulunan fındığın nem oranının % 30'un altına düşmesi, Sağlam ve dolgun meyveleri taşıyan dalların sallandığı zaman mevcut meyvelerin % 75' inin daldan döküldüğü belirlenince hasadın başlaması gerekir. Hasat olgunluğuna ulaşmadan toplanan fındıklarda birçok sorunlar meydana gelir. Meyve kalitesi düşer. İç buruşuk miktarı artar. Randıman düşük olur. Kurutulmuş tanelerde tane rengi donuk kalır. Ürünün depolanmasında sorunlar meydana getirir.  Hasadı yapılan fındıklar harman yerlerinde ince serilmeli ve iyice kurutulmalıdır. Üst üste yığınlar halinde bırakılmamalıdır. Çok kalın serilen ya da yığınlar halinde bırakılan fındıklarda sıcaklığın yükselmesi ile fındıkta acılaşmaya; nispi nem oranının artması da kızışmaya, küflenmeye yol açabilir. Özellikle insan ve hayvan sağlığı için zararlı olan Aflatoksin adı verilen tanınmış kanserojen madde meydana gelir. Naylon ya da bez brandalar ürüne temas etmeyecek şekilde yağışlı havalarda üzeri örtülmelidir. Fındıklar kurutulduktan sonra naylon çuvallara konulmamalıdır. Gözenekli ya da jüt çuvallara konulmalıdır. Depo olarak kullanılacak yerin serin kuru ve havalanabilir nitelikte olması gerekir. Bu şartlarda fındıklar 1 yıl muhafaza edilebilir. Bunun için depo içi sıcaklığının 2-4,5 ºC' de ve nispi nemin % 55-60 arasında olması gerekir.

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar