Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. GÜNCEL
Gaybı Ancak “ALLAH” Bilir
GÜNCEL
25.10.2022 20:19:15
60
A
Gaybı Ancak “ALLAH” Bilir
Diyanet-Sen Trabzon Şube başkan yardımcısı Mehmet Yaşar “Duyu organlarımızla idrak edemediğimiz ve aklımızla hakkında açık bilgi edinemediğimiz şey gayptır, gizlidir ve bilinemez”
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

Gaybı ancak “Allah” bilir başlıklı makale kaleme alan başkan yardımcısı Yaşar, makalesinde  şu ifadelere yer verdi.

Bu konularda bilgi edinmek sadece bir bilenin haber vermesi ile olur. Ahiret halleri, Cennet, Cehennem gibi hususlar ile gelecekte gerçekleşecek olaylar böylesi gayb konularındandır. " De ki: Göklerde ve yerde gaybı Allah'tan başka kimse bilemez. (Neml, 27/65)

Ancak yüce Allah, Peygamberlerinden dilediğini seçmiş ve onlara bazı gayb haberlerini bildirmiştir." Gaybı O bilir, gizlisini kimseye açmaz, ancak Peygamber olarak seçtiği başka."(Cin,72/26-27) Peygamberlerin bile gayp haberlerini bütünüyle bilme imkanı olmamasına rağmen gaypten, gelecekten haber veren insanlara başvurulduğu görülmektedir.

Kahin, falcı vb. isimlerle anılan bu kimselere müracaat etmek, danışmak, ücret ödeyip söylediklerini onaylamak dinen yasaklanmıştır. Resûlullah'ın "... Kimde bir kahine gider ve onun sözlerini tasdik ederse Muhammed'e indirileni inkar etmiş olur." (İbn Mace, Taharet, 122) ikazı dikkate alınmalı, şaka, eğlence amacıyla bile olsa bu davranışlardan uzak durulmalıdır.

Selam ve dua ile…

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar