Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. SİYASET
İhracatta Rekor Kırdık
SİYASET
18.11.2021 21:34:37
101
A
İhracatta Rekor Kırdık
Milletvekili CORA, Türkiye’nin Pandemi Sürecini doğru yönettiğine ve bunun da ihracat rakamlarına yansıdığına dikkat çekti.
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

AK Parti Trabzon Milletvekili Salih CORA, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nun Ticaret Bakanlığı Bütçe görüşmelerinde Türkiye’nin ihracatta rekor kırdığını vurguladı. Covid-19 krizinin tüm dünyayı etkilediğini ve etkilemeye de devam ettiğini ifade eden CORA, geride kalan süreçte dünyada üretim çarklarının tahrip edildiği, tedarik zincirinin koptuğu, aynı zamanda, seyahat kısıtlamalarının olduğu çok zorlu bir süreçten geçildiğini söyledi.

Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye’nin ihracat rakamlarında pozitif bir yönde ayrıştığını ifade eden CORA, 215 milyar dolar ihracat rakamı ile tüm zamanların rekorunun kırıldığını vurguladı.

İHRACATIN İTHALATI KARŞILAMA ORANI %93,4

“Türkiye son yıllardaki ihracattaki, ticaretteki ve e-ticaretteki en önemli rakamlarına ulaşma aşamasına gelmiştir.” diyen CORA, “Bilhassa, ihracat yapan firma sayısı, ihracat yapan il sayısı, ihracat yapılan ürün sayısının artmış olması, ihracatta rekorlar kırmamıza ve bugün itibarıyla ihracatın 215 milyar dolar gibi OVP’de, hedeflediğimiz planların üzerinde bir rakama ulaşmasına vesile oldu.İhracatın ithalatı karşılama oranı % 93,4 olarak gerçekleşmiştir; bu, cari işlemler dengesine olumlu katkı sunmaktadır. Bir zamanlar ‘Bu ülkenin en büyük sorunu cari açıktır, cari açıktır.’ diye bangır bangır bağırıldığı dönemleri çok iyi hatırlıyoruz. Eğer bu iyileşme devam ederse OVP hedeflerimizi yani en düşük cari açık işlemlerini gerçekleştirmiş olacağız.” şeklinde konuştu.

DÜNYA TİCARETİ İÇERİSİNDEKİ PAYIMIZ ARTTI

Milletvekili CORA, Türkiye’nin dünya ihracatı içerisindeki payının ilk defa % 1’in üzerine çıktığına, Türkiye'nin dünya ortalamasına nazaran ihracatının daha fazla oranda arttığına dikkat çekti.Türkiye’de üretim iştahı çok yüksek olduğuna vurgu yaparak, AK Parti’nin Covid-19 sürecini iyi yönettiğine vurgu yaptı.

CORA, “Üretim olduğu için, güven olduğu için, pandemide aldığımız tedbirler sayesinde küresel ticaret yara alırken Türkiye'nin bu süreci avantajlı bir hâle dönüştürmesi, esnafına, sanayicisine her türlü desteği sağlaması, özellikle kısa çalışma ödeneğinden tutun da kira desteğine kadar sağladığı düşük faizli kredi imkânlarıyla beraber esnafını, sanayicisini, ihracatçısını ayakta tutmuştur. Bu da esasında iyi bir yönetim organizasyonu sonucunda gerçekleşmiştir. E-ticarete baktığımızda orada da bir başka başarılı süreç yönetilmektedir. E- ticarette inanılmaz bir ticaret hacmi oluşmuştur, bu da satın alma paritesininyüksek olduğunu göstermektedir.” dedi.

 

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar