Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. VEFAT EDENLER
İlçe Siyasetine damga vuran iki yıldızı kaydı
VEFAT EDENLER
01.12.2020 21:48:03
1381
A
İlçe Siyasetine damga vuran iki yıldızı kaydı
Vakfıkebir İlçesi siyasetine damga vuran Kamburoğlu ve Türkyılmaz ebediyete intikal etti. Siyasette kader ortaklığı yapanlardan Merhum Türkyılmaz 105 yaşında, merhum Kanburoğlu ise 88 yaşındaydı.
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

“Avukat Mustafa Kamburoğlu Vakfıkebir için yapılacak çok işimiz var”

Vakfıkebir İlçesi’nin yetiştirdiği önemli şahsiyetlerden biri Avukat Mustafa Kamburoğlu’nu ebediyete uğurladık. Öğretmen, Siyaset ve Hukuk adamı olan Avukat Mustafa Kamburoğlu Trabzon’un ve Vakfıkebir ilçemizin 90 yılına damga vuran çok önemli bir şahsiyetti. Merhum Kamburoğlu bir dönem Adalet Partisi Milletvekili adayı olmuştu.

Vakfıkebir İlçemizin Kıranköy Mahallesinde 1932 yılında dünyaya gelen Kamburoğlu, ailesinin en küçük çocuğu idi. İki ağabeyi 1. Dünya Savaşında şehit düşen Kamburoğlu’nun diğer ağabeyi ise Demokrat Parti ve Adalet Partisinin Vakfıkebir İlçe Başkanlığını yapmış, Vakfıkebir Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi kurucu başkanlığını yapan merhum Ahmet Kamburoğlu idi.

Mustafa Kamburoğlu, Vakfıkebir ilçemizde ilkokul öğretmenliği ile başladığı meslek hayatına 15 yıl boyunca devam etti. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazandığı dönemde ise tayinini Ankara’ya alarak hem öğretmenlik hem de Hukuk Fakültesinde öğrencilik yaptı. Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra hiç zaman kaybetmeden memleketi olan Vakfıkebir’e dönerek burada Avukatlık yapmaya başladı. Kısa zamanda çok meşhur, tuttuğunu koparan ve tanınan bir avukat oldu.

Av. Mustafa Kamburoğlu’nun siyasetçiler yakasını bırakmadı. Bir zamanların önemli siyasetçilerinden Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel kendisini Adalet Partisi Trabzon İl Başkanlığı görevine getirdi. Ardından Trabzon Demokrat Parti İl Başkanlığı ve daha sonradan Doğru Yol Partisi İl ve İlçe Başkanlıkları görevlerinde bulundu. Yaptığı başarılı çalışmalar ile merhum Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in Trabzon’daki sağ kolu oldu.

Avukat Mustafa Kamburoğlu’na defalarca Ankara’da Adalet Bakanlığında, Sayıştay’da, Danıştay’da ve birçok bakanlıkta görev teklif eden Merhum Cumhurbaşkanı Demirel’e her defasında hayır diyerek kabul etmedi. Trabzon için Vakfıkebir için yapılacak çok işimiz var deyip bütün teklifleri geri çevirdi. Karadeniz Ziraat Odaları Birliği ve Trabzon Ziraat Odası ve Vakfıkebir Ziraat Odası Başkanlığı görevlerini de yıllarca başarılı bir şekilde yürüttü.

Siyasette bulunduğu süre içerisinde Trabzon, Vakfıkebir ve Büyükliman havzasındaki ilçelere önemli yatırımlar kazandırdı. Herkesin işine koşan, herkese yardım etmeyi kendine görev sayan, babacan tavırları ile tüm insanların gönlünde taht kuran alçak gönüllü, hoş görülü, dik duruşlu, yiğit bir insanı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Aile büyüğümüz Av. Mustafa Kamburoğlu 88 yaşında yakalandığı COVİD-19 hastalığına yenik düştü. Vakfıkebir İlçesi Tarlacık Mahallesi Aşağı Camii yanında kılınan cenaze namazının ardından aynı yerdeki aile kabristanlığına defnedildi.

Milli Eğitim Camiasına Damga Vuran Değerimiz Osman Türkyılmaz

Türk Milli Eğitim camiasına damgasını vuran Eğitimci Osman Türkyılmaz,105 yaşında son yolculuğuna uğurlandı. Merhum Türkyılmaz oğlu şehit Öğretmen Orhan Kemal Türkyılmaz’ın yanına defnedildi.

Kars Vali yardımcılığı ve bir dönem Giresun Eğitim Enstitüsü müdürlüğü yapan ve meslek hayatında 25 yıl öğretmenlik ve idarecilik yapan Hacı Osman Türkyılmaz (105) emekli olduktan sonra tıpkı merhum Avukat Mustafa Kamburoğlu gibi ilçe siyasetine aktif olarak katılarak dönem içerisinde çeşitli hizmetler yaptı. Merhum Türkyılmaz 80 ihtilali sonrası siyasete aktif olarak katılarak Doğruyol Partisi İlçe Başkanlığı görevini uzun süre yaptıktan sonra kendi rızasıyla ve deyimiyle bizler misyonumuzu tamamladık artık sıra gençlerde diyerek siyasete son noktayı koydu.

Öğretmenlerin öğretmeni Hacı Osman Türkyılmaz, son yıllarda yaşlılığa bağlı hayatını idame etmeye çalışıyordu. Son günlerde durumu ağırlaşan Türkyılmaz 105 yaşında vefat etti.

Türkyılmaz’ın cenazesi koronovirüs önlemlerine riayet edilerek maske ve sosyal mesafe kuralları çerçevesinde Çelebi Mahallesi Aşağı Camii’nde kılınarak 1985 yılında terör şehidi olan Öğretmen Orhan Kemal Türkyılmaz’ın yanında toprağa verildi.

 

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar