Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. GÜNCEL
Kadıralak Yaylası’na , Ziyaretçi Akını
GÜNCEL
24.04.2021 13:16:46
259
A
Kadıralak Yaylası’na , Ziyaretçi Akını
Tonya Kadıralak Yaylası, ilçeye 9 kilometre uzaklıkta ve 1300 metre yükseklikte mavi ile yeşilin birleştiği yayla. Her yıl bu günlerde popülerliğinin arttığı günler.
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

Her yıl Nisan ayında açan ve Uluslararası Bern Sözleşmesi gereği koruma altına alınan  'Mavi Yıldız' çiçeğinin yetiştiği Kadıralak Yaylası'nın, '3'üncü derece doğal sit alanı' olan statüsünün 'sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım' alanı olarak koruma altına 2018 yılında alınmıştı. Yayla il içi ve il dışından gelen meraklıları bu günlerde ağırlarken yılda yalnızca 15 gün görülen çiçeklerin fotoğraflarını çekerek günlerini ölümsüzleştirirken, haber ajansları da haber yapmak için yaylanın yolunu tutuyor. Her geçen gün TV haber kanallarından “Mavi Yıldız” çiçek haberine rastlamak mümkün. Bu yüzden her geçen gün ününe ün katan yayla bu yıl Pandemi dolayısıyla fazla ziyaretçi olmamasına rağmen, ününe ün katıyor.
            Tonya ilçesine 9 kilometre uzaklıktaki Kadıralak Yaylası, her yıl nisan ayında açan 'mavi yıldız' çiçekleri ile mora bürünüyor. Yok olma tehlikesi bulunan, ince ve uzun yapraklı çiçek, Uluslararası Bern Sözleşmesi gereği Türkiye'nin korumakla yükümlü olduğu endemik bitkiler arasında bulunuyor. Nisan ayında doğa fotoğrafçılarının akınına uğrayan Kadıralak Yaylası, 'tabiat parkı' ilan edilmişti.
            Geçtiğimiz yıllarda yapılan imar affın ile Kadıralak Yaylası inşaat alanına döndü. İmar affını fırsat bilen yaylacılar gerek beton gerek se ahşap evler yaparak yaylanın dokusunu bozmaya başladı.

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar