Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. GÜNCEL
“Kalandar Geleneği”ni Yaşatmaya Çalışıyoruz
GÜNCEL
14.01.2022 11:15:42
239
A
 “Kalandar Geleneği”ni Yaşatmaya Çalışıyoruz
Trabzon’un Vakfıkebir İlçesi Çarşı Mahallesi’nde gençler asırlardan beri devam eden “Kalandar Gecesi” kutlamaları bu yıl da renkli görüntülere sahne oldu.
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

Vakfıkebir ilçesinde görünmemek ve tanınmamak için kendilerini annelerinin kıyafetlerini giyerek kamufle eden gençler Ocak ayının 13. gününü 14 güne bağlayan gece yörede “Kalandar Gecesi” olarak kutlandığından eğlenceyi ön plana alarak anneannelerinden ve dedelerinden öğrendikleri geleneği yaşatmaya çalıştıklarını ifade ettiler.

Vakfıkebir İlçesi Çarşı Mahallesi Menekşe Sokakta Barış Şahin’in kemençesi ve kalandar türküleri eşliğinde Aynur Yıldırım Abanoz ve Ceyda Abanoz giydikleri kıyafetleriyle renkli görüntülere sahne oldu.

Kalandarcı gençler kapılarını çaldıkları mahalle sakinlerinin evlerine poşet ve bez çantalardan oluşan “çente”  adı verilen torbaları zili çaldıktan sonra açılan kapıdan içeri atarak görünmemek için saklanırlar. Ev sahibi tarafından boş atılan çenteler karşılığında evde bulunan fındık, ceviz, alma, portakal mandalina gibi meyveleri çentelere doldurarak geri iade etmeleri mutlu ve  renkli görüntülere sahne oluyor.

Kemençeci Barış Şahin, Kalandar kültürünü yaşatmaya çalıştıklarını belirterek, biz bu işi babaannelerimizden, annelerimizden, babalarımızdan görerek, duyarak bu kültürü yürütmeye çalışıyoruz. Gelecek nesillere aktarmaya çalışıyoruz. Bizlerde mahllelide komşularımızda mutlu oldu, bizlerde kısa da olsa mutlu olduk. Bu akşamda bu organize etmeyi düşündük ve de başardık dedi.

Ceyda Abanoz ise dedelerimizden kalma geleneğimizi sürdürdüklerini ifade etti.

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar