Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. GÜNCEL
“Karadeniz insanı tam olarak balığı bilmiyor”
GÜNCEL
04.03.2021 12:26:41
401
A
 “Karadeniz insanı tam olarak balığı bilmiyor”
30 yıllık balıkçı Murat Marangoz(52) Karadeniz insanı tam olarak balığı bilmiyor dedi.
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

İlk işe çevremizin etkisiyle o günün şartları bize bu mesleği seçmemize neden olduğunu söyleyen 30 yıllık balıkçı Murat Marangoz(52) Karadeniz insanı tam olarak balığı bilmiyor dedi.
            Yırtılan ve delinen ağların tamiratını yaparak sezona hazırlandıklarını ifade eden Murat Marangoz(52), tamir ettiğim ağları denizde kurmuş olduğum balık kafeslerine dışarıdan gelebilecek olan martı ve karabatak gibi kuşların girmesini yani balıklara zarar vermesini önlemeye çalışıyoruz. Bir nevi onları korumaya alıyoruz.
            Bu seneki sezondan ümitli olduklarının altını çizen Marangoz, Pandemiden dolayı her tarafta bir durgunluk olduğu gibi bizlerde de durgunluk var. Dolayısıyla bu durum bizlere de yansıyor ama balık işi bu ve devamlı da piyasası olan bir iş. İnsanların talep ettiği bir gıda onun için arz talep meselesi işlerimizde sıkıntı yok Allah’a çok şükür.
            20 yıldan beri de kafes balıkçılığıyla uğraştığını söyleyen Murat Marangoz, normal balıkçılığa gırgırlarla denize açılarak başladım. Türkiye’nin çoğu yerinde balıkçılık yaptım. Akdeniz, Karadeniz ve Ege Denizi’nde, işimiz bu balıkçılık sanatımız bu. Karadeniz’in balık kültürü ile Akdeniz veya Ege Denizinin kültürü farklı.  Popülasyon olarak Akdeniz’de daha çok balık çeşitliliği var.  Karadeniz’de yok. Tüketim olarak ta öyle. Karadeniz insanı tam olarak balığı bilmiyor. Sadece sahil kesimi biliyor, iç kesimler balığı bilmiyorlar. Balık yeme ile bir alakaları yok.
            Balığı Karadeniz’in iç bölgelerine tanıtmak gerektiğinin altını çizen Marangoz, o zaman daha çok talep olacaktır. Tüketim daha çok artacaktır. İnsanlarımızda doğru beslenerek topluma faydalı insanlar haline gelecekler.  Ayrıca dünya ortalamalarına bakıldığında Türkiye’de kişi başına balık tüketiminin çok düşük olduğunu da görebiliyoruz dedi.

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar