Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. GÜNCEL
Kocakarı soğuklarının sonu!
GÜNCEL
17.03.2021 13:00:30
98
A
Kocakarı soğuklarının sonu!
Kışın sonundaki en soğuk günler olarak bilinen Kocakarı (Berd-ül-acüz) Soğukları’nın bu gün son günü.
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü başlayan Kocakarı soğukları (Berd-ül-acüz)  baharın müjdecisi olan Mart ayının ortalarında buz gibi bir soğuk getiren doğa olayı olarak tanımlanır. kocakarı soğukları etkisini göstererek geçen Cuma günü yerini kar yağışına bırakmıştı.
         Berd-ül-acüz yani bir diğer bilinen adıyla 'kocakarı soğukları', toplam yedi gün sürdüğüne inanılan ve her günün farklı adı olan kocakarı soğuklarının bu yıl Mart ayının 11. Günü yani Perşembe günü başlamış ve bu gün itibariyle son günü.
       Berd-ül-acüz her ne kadar kışın en sert hissedildiği dönem olsa da baharın ayak seslerini duyuran, Berd-ül-acüz 11-17 Mart arasında yaşanıyor. Bu gün sona eren soğuk hava, Nevruz olarak adlandırılan 21 Mart günü kışın sonu ve baharın başlangıcı olarak adlandırılır.

NEDEN KOCA KARISOĞUKLARI DENİYOR?

      Halk dilinde "kocakarı soğukları” olarak da bilinen Berdül'acüz aslında oldukça anlamlı bir benzetmeden geliyor. "Acüz" omurgamızdaki "kuyruk sokumu" dediğimiz son kemiğin ismi. Yani soğuğun kuyruk sokumuna kadar hissedilmesinden dolayı böyle bir benzetme söz konusu. Bu kelime Arapça’da kocakarı manasına gelen "acüze" sözcüğü ile karıştırılınca, bir de üstüne bu soğuklarda çok fazla yaşlı kadının hayatını kaybetmesi söz konusu olunca deyim halkın ağzına "kocakarı soğukları" olarak kalmış.
     Kocakarı soğukları, mart ayı içerisinde yaşanır. Bu dönemde yoğun yağış ve fırtınalar hüküm sürer. Soğuk geçen bir haftanın ardından bahar resmen gelir.
     Bir rivayete göre Âd kavmini helak eden rüz­gâr bu günlerde ortaya çıkmıştır. Arap folklorunda "eyyâmü'l-acüz" (yaşlı kadın günleri) denilen bu yedi günün adları şöy­ledir: Sın, sınnebr, vebr, el-âmir. el-mül-temir, el-mu'ailil, mutfi'l-cemr.

 

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar