Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. GÜNCEL
“Küçük masraflardan kaçayım derken yolda kalmayın”
GÜNCEL
09.12.2020 18:06:29
558
A
“Küçük masraflardan kaçayım derken yolda kalmayın”
Trabzon’un Vakfıkebir İlçesi Küçük Sanayi Sitesi’nde motor tamir ustalığı yapan İsmail Kasım, kışın gelmesiyle birlikte araç sahipleri kışlık bakımlarını yaptırmalarını öneriyoruz.” dedi.
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

İsmail Kasım Usta. Unutmayın ki, aracınızın düzgün ve randımanlı çalışması için kışa en uygun şekilde hazırlanması gerektiğinin altını çizerek,aracınızı kışa hazırlamak için lastik değişimi yapmak, silecekleri yenilemek, aküyü kontrol ettirmek ve frenlerin bakımını yaptırmak önceliğiniz olmalıdır. Ayrıca farların kontrolünün yapılması ve motor suyuna bakılması da önem taşır.

Kasım Usta, araç sahiplerine seslenerek; kış bakımının özellikle yaptırılması gerektiğini vurgularken, "Küçük masraflardan kaçayım derken yolda kalmayın” diye uyarıda bulundu.

Bakımlarda yağ değişimi yapılırken, yağ filtrelerinin de mutlaka değişmesi gerektiğini belirten Kasım usta,  “Özellikle yağ değişimiyle birlikte yağ filtresini de değiştirsinler. Kaçınılan küçük masraflar araçlarda büyük hasarlara ve maddî zararlara sebebiyet verebilir.   Kış bakımı aracınızın soğuk havadan, yağmur ve kar nedeniyle oluşan ıslak zeminden, bozulan görüş açısından etkilenmemesini veya daha az etkilenmesini olanaklı kılar.

Soğuk havalar aracınızın akü kapasitesi üzerinde de etkilidir. Akünün, akü kablolarının, kutup başlarının ve akü sıvısının detaylı şekilde gözden geçirilmesi gerekir. Akü kablolarında herhangi bir eskime olup olmadığı kontrol edilmeli, akü kutup başları sıkılaştırılmalıdır.

Bunun yanı sıra, aracın motor soğutma suyunun antifriz seviyesi kontrol edilmeli, kışın motorun soğuk havadan donmasına karşı gerekli tedbir alınmalıdır. Fren balataları kontrol ettirilmeli, yıpranmış balatalar değiştirilmelidir. Ayrıca aracınızın içerisinde, kış ayları süresince tedbir amaçlı bir acil durum kiti bulundurmanız yerinde olacaktır dedi.

 

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar