Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. GÜNCEL
“Kuşlar doğanın önemli bir parçasıdır”
GÜNCEL
28.07.2022 22:51:20
56
A
“Kuşlar doğanın önemli bir parçasıdır”
Vakfıkebir Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliğinin organizesinde Büyükliman Bölgesindeki 14 mahallede 350 adet sülün salımı yapıldı.
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

Vakfıkebir Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliğinde görevli Şef Osman İhtiyar ve beraberinde Büyükliman Mahallesi Muhtarı Sadık Aydın, Körez Mahallesi Muhtarı Hasan Ömür ve Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Abdul Vahit Aksoy ile birlikte doğal yaşam alanlarını sülün saldılar.

Vakfıkebir Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliğinin organizesinde Büyükliman Bölgesindeki 14 mahallede 350 adet sülün kuşları doğal yaşam alanlarına bıraktı. Büyükliman Bölgesinde toplam 350 sülün, popülasyonu yok olan eski yaşam alanlarına tekrar kazandırılması amaçlanıyor.

Kuşlara yaşama şansı verilsin”

Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğünden yapılan açıklamada; “Vakfıkebir Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliğinin sorumluluk alanı içerisindeki ilçeler içerisinde toplam 14 mahallemize sülün salımı yaptı. Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğümüz Parkında yetiştirilen sülünleri doğaya saldık. Biliyorsunuz sülün bölgemizin karakteristik kuşlarından birisi ve cinsi yok olmak üzere olan bir kuş türü. Bölge Müdürlüğümüzde bundan sonra da sürekli olarak üreterek doğaya salacağız. Bugün 350 adetini saldık, üretim işi devam edecek. Türleri yok olmak üzere olan bu kuşları biz doğaya salıyoruz ama bir yandan da maalesef avcılar tarafından öldürülüyor. Avcı arkadaşlardan ricamız kuşlara yaşama şansı versinler. Çünkü bu kuşlar doğanın önemli bir parçasıdır. Bu sülünler doğada insanlar için çok yararlı, başta kene olmak üzere bütün zararlı böcekleri yiyerek besleniyorlar. Yalnız bu sülünler şuan küçük olduğu için avcılarımızdan ve yöre halkından özellikle şunu rica ediyoruz. Bu hayvanları kollayalım, gözetelim, vurmayalım, avlamayalım yani buradan alacağımız 100 gram 200 gram et bize hiçbir şey kazandırmaz. Fakat bunların doğada çoğalması bize çok şey kazandırır. Yöre halkı olarak bu hayvanlara sahip çıkalım. Yaptığımız çalışmalarımız bu şekilde devam etmektedir denildi.”

 

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar