Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. GÜNCEL
Mehmet Akif Ersoy'u Saygı ve Rahmetle Anıyoruz
GÜNCEL
15.03.2021 15:27:32
226
A
Mehmet Akif Ersoy'u Saygı ve Rahmetle Anıyoruz
İstiklal Marş’ımızın kabulünün 100. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü’ programı yapıldı
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

Vakfıkebir İlçesi’nde Cuma günü yapılması gereken ve olumsuz hava koşulları nedeniyle ertelenen ‘İstiklal Marşımızın Kabulünün 100. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü’ programı hükümet konağı önünde yapılan törenle gerçekleşti.
            Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan program da günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Osman Tan Ortaokulu Müdürü Güngör Karagüzel yaptı. Müdür Karagüzel konuşmasında; bayrağımız ve onun hürriyetin, ebedileştiren İstiklal Marş’ımız, milletimizin ruhunu, tarihini ve istiklalini aksettiren ölmez bir şaheserdir. İstiklal Marşı’nı sevmek ülkemizi sevmektir. Ülkemize, bağımsızlığımıza sahip çıkmaktır. İstiklal Marşı’nı anlayabilmek ve kavrayabilmek için Mehmet Akif’i iyi bilmek, onun bütün yönleriyle şahsında topladığı “Milli Mücadele Ruhunu” yakından tanımak, bu ruhu hakkı ile hissetmek gerekir. Mehmet Akif milli bire şair, ideal bir öğretmen, branşına hakim bir veteriner hekim, cesur bir gazeteci, Kurtuluş Savaşı’nda iyi bir asker, Türk Gencine ufuk çizen fikir adamı bir politikacı, bir gönül insanı, hayatı vatan hizmeti ile biten bir vatanseverdi. İstiklal Marşı, hem Türk Milletini hem de Mustafa Kemal Atatürk’ü mükemmel bir surette anlatan bir destan hüviyetindedir.
          Daha sonra Osman Tan Ortaokulu rehber öğretmeni Alper Mumcu, Mehmet Akif Ersoy’un hayatı ile ilgili konuşmasını gerçekleştirdi.

          İstiklal marşımızın kabulünün 100.yılında başta Ulu Önder’imiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Aziz şehitlerimiz ve İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u şükran ve minnetle anıyorum Diyen Mumcu, İnsanlar dünyaya gelip ayak izlerini bırakır.  Çok az insan vardır toplumda yürek izi bırakır. Söz bırakır yüzlerce yıl söylenir, ağızlarda dolanır ve gönüllerde nakış olur. Her vakit minnetle ve hasretle anılır. İşte Akif son asrın kudretli kahramanlarından biri olarak aklımızda ve kalbimizde yer etti. Akif, Zorluklara karşı azimli, haksızlığa karşı hırçın, inandıklarına sadık bir itaatkâr olan. Dinine, İdealine, halkına, şiirine, gönül vermiş  bir dava adamı O,cebinde arkadaşından borç aldığı 2 lira varken istiklal marşı yarışmasının para ödülü var diye marş yazmayı ilk başta reddeden; 500 liralık ödülün Yüzde 10’unu alıyorum gerisi milletimindir dese bile yine ayakta alkışlanacakken hiçbir kuruşuna dokunmayacak kadar vatan aşığı. İstiklal marşı mecliste iki defa okunduktan sonra bir kez daha ayakta, alkışlar eşliğinde, coşkuyla okunurken  “Bir insanın üstüne bu kadar da varılmaz ki” diye söylenip utana sıkıla dışarı çıkacak kadar  mütevazı bir adam.  Evinde beş çocuğu varken ve cebinde beş para yokken, zamanında arkadaşıyla birbirlerine verdikleri “birimiz ölürsek diğerimiz onun çocuklarına baksın mı?” sözünün arkasında durup arkadaşı ölünce onun 3 yetim çocuğunu sahiplenecek kadar sözünün eri ve vefalı; o çocukları öz kardeş gibi hissettirerek büyütecek kadar adaletli bir insandır Akif.

           Osman Tan Ortaokulu öğrencisi Özge Öznur Şen ‘İstiklal Marşımız’ adlı şiirini okudu. İlçe genelinde yapılan İstiklal Marşımızı güzel okuma yarışmasın da birinci olan aynı okulun öğrencisi Hacer Arifoğlu İstiklal Marşımızı okudu. 
         Şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere Vakfıkebir Kaymakamımız Mesut Yakuta, Vakfıkebir Belediye Başkanımız Muhammet Balta ve Vakfıkebir İlçe Emniyet Müdürü Erdal Ergüven tarafından ödülleri verildi.
       Program ilçe genelinde yapılan hijyen denetlemelerinde başarılı olan okulların müdürlerine başarı belgelerinin verilmesiyle sona erdi. Programa, Vakfıkebir Kaymakamımız Mesut Yakuta, Vakfıkebir Belediye Başkanımız Muhammet Balta, Vakfıkebir İlçe Emniyet Müdürü Erdal Ergüven, İlçe Milli Eğitim Müdürü Samim Aksoy, daire amirleri, siyasi parti ilçe başkanları, sivil toplum kuruluşu başkanları, öğretmenler ve öğrenciler katıldılar.

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar