Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. SİYASET
Milletvekili Muhammet Balta’dan, Trabzon’un kurtuluş mesajı!
SİYASET
23.02.2022 20:31:50
81
A
Milletvekili  Muhammet Balta’dan, Trabzon’un kurtuluş mesajı!
TBMM Çevre Komisyonu Başkanı ve AK Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta, 24 Şubat Trabzon’un düşman işgalinden kurtuluşunun 104. yıl dönümü nedeniyle kutlama mesajı yayınladı.
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Çevre Komisyonu Başkanı ve AK Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta, mesajında şunları söyledi: “ Trabzon’umuzun düşman işgalinden kurtuluşunun 104. yıldönümünü kutluyoruz.  Vatanına bağlılığını ve bu topraklar üzerinde dalgalanan Ay Yıldızlı Bayrağın her şeyin üstünde olduğunu vermiş oldukları onurlu mücadele ile göstermiş olan Trabzon’un her karışını o günkü kadar kutsal biliyoruz. Bu topraklar için Türk Milletinin ve Trabzonlu hemşerilerimin bağımsız yaşama tutkusu ve varlığını sürdürmek için yaptığı onurlu mücadelenin neticesinde özgürlük denilen nimete kavuşması pek kolay olmamıştır. Balkan Savaşı ve ardından gelen 1.Dünya Savaşı ile bütün dünya üzerimize yüklendi. Trabzon’da bu dönemlerde işgal altında kalarak bu acı günleri farklı bir boyutuyla yaşamıştır. Ancak kurtuluş sürecinde Trabzon halkı topyekun kahramanlık gösterdi. 

Aziz milletimiz,  vatanını ve onurunu korumak için yedi düvele karşı yurdumuzun dört bir köşesinde mücadele ederek, dünya tarihinin en haklı savaşı olan Kurtuluş Savaşı’ndan zaferle çıkmıştır. Tüm yurtta olduğu gibi, şanlı tarihimizdeki kahramanlık destanlarından biri de, günümüzden 104 yıl önce Trabzon’da da yazılmıştır. Tarih Trabzon'da adeta yokluğun ve yoksulluğun biçare bıraktığı bir zamanda yapılan bu kutlu mücadelenin parlak bir sayfasına şahit olmuştur. Tarihi kanlarıyla yazan o mukaddes insanların hürriyet şerbetini yudumlaması her şeyin üstündedir.  Tarihi iyi bilmemiz ve kuşaklara iyi aktarmamız gerekiyor. Çok çetin mücadeleler verildi, göçler oldu ve acılar yaşandı. Tarihi iyi anlamazsak o zor günleri de bilemeyiz.   

Milletimiz, birlik ve beraberlik içinde ülkesini ve Cumhuriyetini yüceltmek ve güçlendirmek için çok çalışarak bugünlere gelmiş ve Türkiye Cumhuriyeti, gün geçtikçe güçlenen ordusu, kalkınma yolunda yaptığı atılımlarla dünyanın saygın ülkeleri arasında yerini almıştır. Türkiye’nin kazandığı güç, Devlet ve Millet olarak sahip olduğumuz birlik ve dayanışma duygusu, vatan ve bayrak sevgisi geçmişte olduğu gibi bugün ve yarın da bize yönelen tüm tehlikeleri bertaraf etmeye yetecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle Trabzon’umuzun düşman işgalinden kurtuluşunu en iyi dileklerimle kutluyor, "Kurtuluş yolunda canını feda eden şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Onca sıkıntıya göğüs gerip bizlere bugünleri bırakan gazilerimizi, başta fedakar ve cefakar dede ve ninelerimiz olmak üzere tüm ecdadımızı minnetle anarak Trabzonlu hemşerilerimize selam ve saygılarımı sunuyorum."

 

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar