Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. GÜNCEL
Pandemi dolayısıyla tarım aletlerine ilgi arttı
GÜNCEL
14.01.2021 12:12:32
181
A
Pandemi dolayısıyla tarım aletlerine ilgi arttı
Trabzon’un Vakfıkebir İlçesi Küçük Sanayi Sitesi kurucularından 40 yıllık soğuk demir ustası Adem Saral (60) , Pandemi dolayısıyla tarım aletlerine ilgi arttığını söyleyerek, çırak yetiştirmekte sıkıntı yaşıyoruz dedi
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

Vakfıkebir Küçük Sanayi siteinde zirai tarım aletleri yapım ve tamiri yapan 40 yıllık soğuk demir ustası Adem Saral(60), bu işi çırak olarak başladım. Mesleğimde bu bölgeye hitap ediyorum. Giresun’un Görele İlçesinden Trabzon’un Akçaabat İlçeleri arasındaki bölgede müsterilerim bizi tercih ediyor. Tarım aletleri olarak kazma, balta, bel, kürek ve tüm çeşitlerin yapım ve tamirini yapıyorum. Ayrıca çelik kaynak, pik kaynak yapıyorum. Bu bölgede bunları benden başka yapan yok. Bölgede bizim gibi demirci ustası çok az kaldık. Bu işi eskiden yapanlar çoktu. Çırak ve usta yetiştirmek kolay olmuyor dedi.

Usta öğreticilik belgesinin olduğunu belirten Saral Usta, çıraklık, kalfalık ve ustalık belgelerimizin hepsini aldım. En som olarakta usta öğreticilik belgesini aldım. Belgeleri aldık ama  çırak yetiştiremiyoruz. Bir çırak almak ve öğretmek istediğinizde ilk olarak ne kadar üçret vereceğinizi soruyor ve en az askari üçret, sigorta  istiyor. Tabiki doğal olarak veremeyeceğimiz için sıkıntı yaşıyoruz. Dolayısıyla bu yüzden çırak yetiştiremedik, yetiştiremiyoruz.

Çocukluğunda bunların daha kolay olduğunun altını çizen Adem Saral Usta, eskiden babalar çocuklarını getirir ve ustaya bunu yetiştir ve para da vermeyeceksin, bu işi öğrenecek derlerdi. Ama yine de bir haftalık verilirdi. Şimdi öyle bir ortam kalmadı. Çünkü o dönemki geçim durumu ile bu günkü geçim durumu bir değil.  Teknolojinin artmasıyla beraber masraflarda arttı dolayısıyla sıkıntı yaşıyoruz.

Pandemi dolayısıyla köylere olan ilginin arttığını ve yaptığımız ziraat aletlerinin bu bölgede yapılması gerektiğinin şart olduğunu  söyleyen Saral Usta, bölgemiz için bu aletler olmazsa olmazımız. Bahçemizi ekeceğiz, belleyeceği, kazacağız bu aletlere  mutlaka kullanacağız ve  ihtiyacımız var. Mesleğimiizn en kötü tarafıda bizden sonra bu mesleği yapacak olan yok. Benim oğlum bu işi  dede mesleği olmasına rağmen yapmak istemedi ve uzman oldu. Bizde edebildiğimiz kadar devam edeceğiz. İşlerimizi tek olmam dolayısıyla yetiştiremiyorum. Ekonomik olarak vatandaşların sıkıntıları var, bizim de var. Vatandaş ekonomi olarak yetiştirip bazen yaptıramadığı da oluyor. İnsanlar gittikçe fakirleşiyor. Dolayısıyla ihtiyacı olanıda yaptıramıyor. Eskiden bir kazma, bir balta ver dursun sonra lazım olur der alırdı. Bu durumlar ortadan kalktı artık. Dolayısıyla bu ekonomiye bakıyor. İnsanların ekonomisi ne kadar iyi olursa o kadar alış veriş fazla olur. Ayrıca bu meslek dünyanın sonuna kadar devam eder.

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar