Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. GÜNCEL
Pazar Payı Düşmemeli!
GÜNCEL
13.08.2022 13:55:59
64
A
Pazar Payı Düşmemeli!
Büyükliman Bölgesi'nin önemli fındık tüccarlarından Emin Uludüz; fındıkta dünya üretiminin yüzde 70’i ülkemiz tarafından karşılandığını belirterek, fındık tarımının sürdürülebilir olması için fiyatın en az 65-TL/kg veya 3,80-dolar/kg karşılığı olarak belirlemesi gerektiğini söyledi.
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

“Ülkemizin Stratejik Ürünü Fındık, Önemi ve Geleceği”

Emin Uludüz fındık ile ilgili değerlendirmelerde yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: Türkiye dünyanın en büyük fındık üreticisi konumunda ancak pazardaki payı düşürmemeliyiz. Fındıkta Türkiye’nin pazar payının düşmemesi için geliştirilecek yeni stratejilerde en önemli unsurun Makineli tarıma geçişi teşvik ederek verimliliği arttırmaktır. Biz Türk fındığını ancak bu şekilde ayakta tutabiliriz. Pazar payını yukarıya taşımak istiyorsak maliyetleri düşürerek ve verimi arttırarak Türk fındığının piyasa üzerindeki hâkimiyetinden bahsedebiliriz.

Diğer taraftan fındık ağaçlarımız kökten yaşlandı, devletinde desteğiyle üreticimiz fındık bahçelerini yenilemelidir. Üreticimizin bahçesine iyi bakabilmesi için ilaç ve gübre maliyetleri düşürülmelidir. Bizim üretim segmentini değiştirmemiz gerekiyor. Türkiye’nin artık ham madde veya yarı mamul değil katma değerli ürünler satması gerekir. Biz bu fındığı bu şekilde pazarlayabilirsek Türk fındığında 5 ya da 6 milyar doları o zaman konuşabiliriz. Üretimimizi yükseltmeliyiz. Rekolteyi büyütmekten korkmamalıyız.

“Dünya üretiminin yüzde 70’i ülkemiz tarafından karşılanmaktadır”

Ülkemiz topraklarında fındık yetiştiriciliği ilk önce Giresun, Ordu, Trabzon ve Samsun’a topraklarında başlamış sonra da Düzce ve Sakarya’ya yayılmıştır. Ülkemizde fındık tarımı yapılan alanların yüzde 75’i, toplam üretimin de yüzde 70’i Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yoğunlaşmaktadır. Ülkemizde yıllık fındık üretimi ortalama 750 bin ton civarında olup dünya üretiminin yüzde 70’i ülkemiz tarafından karşılanmaktadır. Fındık ihracatından 2019 yılında 2.6 milyar dolar, 2020 yılında ise 2 milyar dolar,2021 yılında ise 2.1 dolar döviz girdisi sağlanmıştır.

Fındık Türkiye'nin önemli ihraç ürünleri arasında yer alıyor. Özellikle Karadeniz Bölgesinde yetişen ve aynı zamanda ekonomiye yön veren fındıkların kalite, tat ve aroma açısından dünyanın en iyileri olarak kabul edilmektedir. Peki; fındık fiyatları ne kadar olmalı?

Kuruyemişin en önemli pazarını fındıklar oluşturuyor. Bu nedenle fındık fiyatları Türkiye'de hemen hemen her ay gündemin en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Ekonomi ve enflasyonu büyük ölçüde etkileyen fındıklar, her yıl artış gösteren fiyatları ile gündem olmaya devam ediyor.

Fındık, omega-3 içeriğine ek olarak, vücudu hipertansiyona katkıda bulunabilecek oksidatif strese karşı koruyan antioksidanlarla doludur. Kolesterolü ve iltihabı azaltarak kalbinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olan yüksek miktarda fenolik bileşik içerirler. Sağlık açısından da büyük öneme sahip olan fındık ile ilgili güncel fiyatlar milyonlarca vatandaşın merak ettiği konular arasında yer almaktadır.

“Fındık, kan dolaşımını düzenler, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir”

Ülkemizde en çok tüketilen ve en kaliteli fındıklar Giresun, Trabzon, Ordu, Samsun, Düzce ve Sakarya fındıklarıdır. Bu şehirler aynı zamanda Türkiye'de fındık üretiminin hemen hemen % 90'ından sorumludurlar.

Her gün düzenli tüketilen fındık, kan dolaşımını düzenleyerek bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. İçerdiği doğal yağ özleri sayesinde kalp ve damar hastalıklarının önüne geçmenizi sağlar. Fındık protein deposu olarak sağlıklı gelişim için özellikle çocuklara her gün çerez olarak verilmesi önerilir.

“Fındık fiyatı en az 65 tl olmalı”

2022 yılı ürünü fındığın kg maliyeti yaklaşık 50- TL cıvarındadır. Geçen sezon olduğu gibi bu yıl da fındık alım görevi TMO’ya verilecekse TMO’nun başta ürün maliyeti olmak üzere, ihracat fiyatı, girdi fiyatlarındaki artışları dikkate alarak, tek başına toplam ihracatımızın yaklaşık yüzde 1,2’sini oluşturan fındık tarımının sürdürülebilir olması için en az 65-TL/kg veya 3,80-dolar/kg karşılığı bir fiyatı alım fiyatı olarak belirlemesi arzu edilir.

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar