Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. GÜNCEL
Regaib Kandili'ni huşuyla idrak ettik
GÜNCEL
04.02.2022 20:29:54
91
A
Regaib Kandili'ni huşuyla idrak ettik
Vakfıkebir'de düzenlenen Regâib Kandili programına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

Ülkemizdeki tüm camilerde olduğu gibi Vakfıkebir İlçesi'nde de Regâib Kandili dolayısıyla camiler, ibadet etmek isteyen vatandaşlarla doldu, taştı.

Vakfıkebir ilçesinde  Kandil programında, Kur'an-ı Kerim, vaaz, duâ ve niyazlarla idrak edildi. Kandil dolayısıyla ilçedeki camilerde Kur'an-ı Kerim, Mevlîd-i şerif, ilâhi ve kasîdeler, salât-ü selâm ve tekbirler okundu.

      Vakfıkebir İlçe Müftüsü Şükür Küçük, merkez yeni camideki programa iştirak etti. Müftü Küçük burada yaptığı sohbetinde, 'Üç Aylar'ın ve Regâib Kandili'nin kültürümüzde önemli bir yeri olduğunu belirterek, "Üç Aylar'ın ilki olan Recep ayına girmiş bulunuyoruz. Recep ayının ilk cuma gecesi olan bu gece de Regâib Kandili'ni idrak ediyoruz. Recep ayının 27. gecesinde de inşallah Mîraç gecesini idrak edeceğiz. Recep ve Şaban ayları ile bu aylar içerisindeki kandil geceleri, silkinmemiz ve kendimize gelmemiz bakımından önemli zaman dilimleridir. Rahmet, mağfiret, bereket ve cehennemden âzat olma ayı olan Ramazan ayına hazırlanma fırsatlarıdır. Recep, Şaban aylarını ve kandilleri, günahları terk etmemize ve arınmamıza vesîle kılmalıyız. Peygamberimiz (s.a.s.) Recep ayına ulaşınca; "Allah'ım! Recep ve Şaban ayını bize mübârek eyle; ve bizi Ramazan ayına ulaştır." şeklinde duâ etmiştir ve bize de bu şekilde duâ yapmamızı tavsiye buyurmuştur. Rabb'imizin, Recep ve Şaban ayını hakkımızda mübârek kılması için duâ etmeliyiz. Ancak sadece bu duâyı yapmakla kalmamalı, dilimizden dökülen duâların hayatımıza yansımalarının olması lazım. İstikâmet üzere olmamız, Yaradan'ımızın rahmetini ve bereketini celbedecek hayırlı iş ve amellerle bu günleri ve geceleri ihyâ etmemiz gerekiyor. Dolayısıyla bu ayları ve geceleri bereketli kılacak olan bizim sâlih amellerimizdir. Allah'ın rızasına ulaşma, rahmetine mazhar olma noktasında gayret göstereceğiz, yorulacağız, ter dökeceğiz. Çalışmadan, gayret ortaya koymadan rahmete erişemeyiz. Zira "Zahmet olmadan, rahmet olmaz" sözü bu anlamda önemli bir hakikati ifade eder. Nefsin arzularını frenlemede, ibadet ve taâte yönelmede, istikâmet üzere bulunma noktasında azami gayret, çaba ve irade ortaya koymadan, bu yolda zahmet, meşakkât ve sıkıntılara katlanmadan bu manevi iklimi kendimize mübârek ve bereketli kılamayız. Öncelikle bir daha işlememek üzere, günahlarımızdan pişmanlık duyarak tevbe-i istiğraf edelim. Cenâb-ı Hakk'ın bizleri bağışlaması için duâ edelim. Allah (c.c.) günahları terk eden, bir daha o günaha dönmemeye söz veren ve sözünde samimi olan insanların günahlarını bağışlayacağını müjdeliyor. Ayrıca bu günlerde ve gecelerde, milletimiz ve memleketimizin selâmeti için, aziz şühedânın (şehitlerimizin) ruhları için, birbirimiz için duâlar edelim." şeklinde tavsiyelerde bulundu.

Vakfıkebir Kaymakamı Dr. Hacı Arslan Uzan'ın da katıldığı program, Müftü Şükür Küçük'ün yaptığı duâ, kıldırdığı yatsı namazı ve akabinde aşr-ı şerif tilâveti ve meâlini okumasıyla sona erdi.

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar