Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. GÜNCEL
SABIR IŞIKTIR
GÜNCEL
11.10.2021 11:36:19
164
A
SABIR IŞIKTIR
Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası Trabzon Şube Başkan yardımcısı Mehmet Yaşar ; Sabır; İnsanı, acelecilikten doğabilecek bütün yanlışlardan ve telaştan koruduğunu söyledi.
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

Yani sabırla hareket edildiğinde, başlangıçta belirsiz gibi görülen ne varsa aydınlacağını belirten Mehmet Yaşar, şunları söyledi;  Kur'an-ı Kerim de, "Olur ki, birşey sizin için hayırlı iken, siz onu hoş görmezsiniz. Yine olur ki, bir şey sizin için kötü iken, siz onu seversiniz. Allah bilir, siz bilemezsiniz." (Bakara Suresi Ayet, 216)buyruluyor.

Buna göre bizler aslında sonucu hayır olmayan bir şeyi sevebilir, ya da sonunda hayır olan bir şeyi başta sevmeyebiliriz. İşte olaylar karşısında ilk anda gösterdiğimiz tavır bizi bazı üzücü olabilecek sonuçlardan korur.

Çocuğunu kaybetmenin acısıyla ağlayan bir kadına Peygamber Efendimiz (s.a.v), "Allah'tan kork, sabırlı ol!" der. Kadın Peygamber Efendimizin sözüne karşılık, " Benim derdimden sen ne anlarsın!" diyerek cevap verir. Daha sonra kendisine nasihat edenin Peygamber Efendimiz olduğunu öğrenince ondan özür diler. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz (s.a.v) "Sabır, ilk sarsıntı sırasında gösterilen metanettir." buyurdu. (Buhari, Cenaiz, 32,42;Müslim,Cenaiz,14,15)

Hayatımız her zaman bizim istediğimiz sonuçları elde edebileceğimiz şekilde ilerlemez elbette. Mü'min olarak başımıza ne gelirse gelsin hepsinden Allah'ın haberdar olduğunu bilmek ve her durumda sabır ve metanetle yaklaşıp sonucun hayırlı olmasını O'ndan dilemek gerekir.

Evleriniz huzur ve bereketle dolsun, Allah'ın selamı, bereketi, mağfireti üzerinize olsun.

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar