Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. KÜLTÜR SANAT
”Şalpazarı Kemençe ve Yöresel Ses Sanatçıları”
KÜLTÜR SANAT
18.02.2021 12:33:01
683
A
”Şalpazarı Kemençe ve Yöresel Ses Sanatçıları”
Araştırmacı yazar Turan Uzun tarafından kaleme alınan ”Şalpazarı Kemençe ve Yöresel Ses Sanatçıları” kitabını okuyucularıyla buluştu.
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

Ülkemizin değişik illerinde yaşayan Şalpazarı İlçesinin Kemençe ve Ses Sanatçıları ile yapılan ve 10 yıllık bir uğraş sonrası kayıt altına alınan ”Şalpazarı Kemençe ve Yöresel Ses Sanatçıları” kitabını Turan Uzun tarafından kaleme alındı. Kitap, 260 sayfadan oluşuyor ve Şalpazar’lı 95 kemençe sanatçısı, 29 ses sanatçısı, 6 davulcu, 5 zurnacı, 6 şiir ve söz yazarı ile yapılan söyleşiler kayıt altına alındı.
         10 yıl boyunca Trabzon, İstanbul, Samsun, Kocaeli, Adapazarı, illerinde ikamet eden sanatçılarla bir zat mekânlarına giderek buralarda bulunan Kemençe ve ses sanatçılarıyla yaptığı söyleşileri araştırmacı yazar Turan Uzun tarafından titiz bir çalışmayla okuyucularıyla buluşan bu eşsiz bir eser oldu. Bu eser  ‘’100’’ tl karşılığında beyaz birinci hamur kağıta baskı yapılmış.  Şalpazarlıların gelenek olarak söyledikleri “her evin tereğinde olması gereken bir eser”.
       Araştırmacı yazar Turan Uzun, bir ilke imza atarak Türkiye'de bir ilk olarak Şalpazarı İlçesinin “Şehit ve Gazileri” kitabını 2018 yılında okurlarıyla buluşturmuş ve  yaptığı çalışma Dünya Üniversitelerinde yardımcı kitap olarak yer almıştı.

Turan Uzun Öz Geçmişi;

     Trabzon ili Beşikdüzü ilçesi Anbarlı Mahallesi’nde, Tevfik Uzun’un ve Kutluca Mahallesi Saadet Uzun’un dokuz evladının en büyüğüdür. 1958 Vakfıkebir doğumludur. Trabzon Ticaret Lisesi mezunu ve Eğitim Fakültesinden terktir. Yirmi yıl kadar amatör ve profesyonel futbol oynadı.1979 yılında çalışmaya başladığı İstanbul Devlet Su İşleri 14. Bölge Müdürlüğünden 2008 yılında emekli oldu. İstanbul Futbol Saha Komiserleri Derneğinde Saha Komiserliği yaptı. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında görev aldı. Ayrıca Şalpazarı Dernekler Federasyonu (ŞALFED) Basın ve Halkla İlişkiler Komisyonu üyeliği yaptı. Aynı federasyonun çıkardığı Ağasar-Kültür Araştırma dergisinin birçok sayısı için özel fotoğraflar çekti ve saha araştırmaları yaptı. Şalpazarı / Ağasar yöresine ait araştırma çalışmaları devam etmektedir. İstanbul Anadolu yakasında ikamet etmekte olup evli ve bir erkek çocuk babasıdır
     Bundan önce yayınlanmış eseri,“Trabzon Şalpazarı Şehit ve Gazileri” (2018)’ ve yeni eseri olan ''Şalpazarı Kemençe ve Yöresel Ses Sanatçıları'' 1. Baskı (Ocak 2021) okurlarıyla buluşmasını sağladı.

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar