Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. GÜNCEL
Şifa Kaynağı Dut Pekmezi
GÜNCEL
21.06.2021 22:32:05
265
A
Şifa Kaynağı Dut Pekmezi
Şifa kaynağı olan dutlar şifa dağıtmak için pekmez oluyor. Pekmez fiyatları bu yıl 60-80 TL’den satılıyor.
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

Trabzon’un Vakfıkebir İlçesine bağlı Körez mahallesi’nde Pekmez kazanlarını kaynatırken rastladığımız hanımlar, dut pekmezinin faydalarını saymakla bitiremeyiz, tıbben faydaları kanıtlanmış. Bizlerde hem ihtiyacımız için,  hem de satışını yaparak aile bütçesine katkı yapmaya çalışıyoruz. Pekmezimizin daha tatlı ve temiz olması için itina ile seçiyoruz. Buda işimizi biraz daha zorlaştırıyor dediler.       
            Pekmezin yapılışı

Olgunlaşan dutlar ağaçtan silkenerek ya da toplandıktan sonra içindeki böcekler ve paslı dutlar güzelce seçilir. Seçilen dutlar güzelce ezilir. Ezilen dutları tülbentte süzülür. Süzdükten sonra göz kararı biraz da su ilave ederek pekmez tavasını ateşin üzerine koyuyoruz ve altını yakmaya başlıyoruz. 3-5 saat içerisinde pişen pekmez ağda kıvamına gelir.  Pekmezin koyuluğu tam kıvamına geldiği zaman tavayı ateşin üzerinden alınır ve soğumaya bırakılır. Böylelikle pekmez pişirme işlemi tamamlanmış olur.

           Dut Pekmezinin Faydaları
Dut pekmezinin faydaları saymakla bitmez. Kan eksikliği bulunan hastalarda çok büyük faydalar sağlar. Mide hastalıklarında özellikle, ülser hastalığına iyi gelir. Astım ve bronşit hastalıklarında faydalıdır. Soğuğa karşı vücut direncini arttırıcı özelliğe sahiptir. Sporcular için bir enerji deposudur. Bebeklerin büyümesinde ve gelişmesine yardımcı olur. Çocukların zekâ gelişimine yardımcı olur. Gargara halinde ağız ve boğaz hastalıklarında etkilidir. Çocuklarda sıklıkla rastlanan pamukçukta da yaygın olarak kullanılır

 

 

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar