Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. BÖLGE
“Sis Var Duman Yok”
BÖLGE
04.03.2022 16:58:49
96
A
“Sis Var Duman Yok”
Şalpazarı İlçesi’nde 2022 Sağlıklı Yaşam İçin “Sis Var Duman Yok” Yürüyüşü Yapıldı
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

Trabzon Şalpazarı İlçesinin 2182 rakımlı Sis Dağı eteklerine kurulan Şalpazarı İlçesinde faaliyet gösteren 2022 eğitim öğretim yılında “Sis var Duman Yok” projesi kapsamında Şalpazarı Anadolu Lisesi öğrencileri Sağlıklı yaşam için bilinç ve farkındalık oluşturmak amacıyla sigaraya hayır yürüyüş etkinliği düzenledi. 

Projenin yürütücüsü Anadolu Lisesi müdürlüğü nezdinde Okulun bulunduğu alandan Öğrenci ve öğretmenlerin bilgilendirme yazıları eşliğinde İlçe merkezine doğru yürüyüş yapıldı.

Şalpazarı Anadolu Sağlıklı yaşam yürüyüşüne İlçe meydanında Kaymakam Zekeriya Murat Şahan ve Belediye Başkanı Refik Kurukız’da eşlik ettiler.  Yürüyüş 15 Temmuz Demokrasi meydanına kadar yapıldı. Proje hakkında oluşturulan el ilanlarını ilçe halkına dağıtıldı.

 Kaymakam Şahan ve Başkan Kurukız tarafından yapılan kısa bilgilendirme sonrası program son buldu. İlerleyen dönemde farklı etkinliklerin yapmaya devam edeceklerini belirttiler.

Şalpazarı Anadolu Lisesi Müdürü Kadir Özdemir Projenin Amacını Anlattı

Tütün bağımlılığı konusunda önleyici çalışmaların yapılması, bireylerin bağımlılıklarını zihinsel olarak bitirmelerini sağlamak ve özgür, mutlu sağlıklı bireyler olmalarına yardım etmektir.

Sis Var Duman Yok Projenin Hedefleri ve Hedef Kitlesi

Şalpazarı ilçesi sınırları içerisinde, geleceğimizin teminatı öğrencilerimizin sigara ile erken tanışma sürecini ortadan kaldırmak, toplumun tüm paydaşların farkındalık duygusu oluşturmak ve sigaraya erişim kolaylığını denetlenebilir mekanizmalarla önlemeye çalışmaktır. Bu projenin hedef kitlesi; Şalpazarı kaymakamlığına bağlı tüm eğitim kurumlarında eğitim gören öğrenciler, veliler ve Şalpazarı yerleşkesinde ticari faaliyette bulunan esnaf ve ikamet eden tüm vatandaşlardır.

“Sis Var Duman Yok”  Proje Adı Başarılı ve üretken bir toplum sağlıklı ruh ve beden yapısına sahip bireylerin varlığıyla mümkündür. Beden ve ruh sağlığına etki eden olumsuz faktörler öncelikle bireyin kendi yaşamını daha sonra da çevresini olumsuz etkiler.

Sağlıksız beslenme, ruhsal sorunlar, ekonomik zorluk, zararlı madde kullanımı ve hastalıklar bu faktörlerden bazılarıdır. Hem fiziksel ve psikolojik açıdan hem de ekonomik ve toplumsal sorunlara yol açan çok önemli bir bağımlılık türü olan “tütün bağımlılığı” üzerinde durulması gereken bir sorundur.

Bireylerin sigara bağımlılığını azaltmak ve ortadan kaldırmak, tütün kullanımının zararlarına dikkat çekmek, yasal olarak yaş sınırına bağlı sigara temininin önüne geçebilmek, çeşitli sosyal aktivitelere (sanat, spor, gezi vb.) yönelimi arttırmak amacıyla hazırlanan ve böylece bedensel, zihinsel ve sosyal anlamda daha sağlıklı bireyler yetişmesine katkı sunmaya çalıştığımız projeye; yerel olarak da dikkat çekmek amacıyla Şalpazarı ilçesiyle özdeşleşmiş Sis Dağı’na vurgu yapılarak “ŞALPAZARI’NDA SİS VAR DUMAN YOK” adı verilmiştir.

“Sis Var Duman Yok” Proje Çalışmasına Sis Dağı Düşünülmüş Proje kapsamında yapılacak eğitim ve etkinliklerde kullanılmak üzere tasarlanan logoyu temsil etmektedir.

Kaynak Şalpazarı SES / 61Com.Tr.

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar