Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. GÜNCEL
Taşkın erken uyarı istasyonu kuruluyor
GÜNCEL
11.03.2021 21:58:22
64
A
Taşkın erken uyarı istasyonu kuruluyor
Doğu Karadeniz’e 125 adet taşkın erken uyarı istasyonu kuruluyor.
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

Doğu Karadeniz Bölgesi, Ülkemizde en çok yağış alan ve buna bağlı olarak en çok taşkın yaşanan bölge konumunda.  Bölgede DSİ 22. Bölge Müdürlüğünce bugüne kadar çok sayıda taşkın ve rüsubat kontrol tesisi hayata geçirildi. Son yıllarda ise son teknik yapılar dünyadan örnek alınarak Doğu Karadeniz’ bölgesinde de uygulanmaya başlandı. Ancak taşkınlarda yapısal tedbirlerin dışında, yapısal olmayan tedbirlerin de büyük önemi bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de Taşkın Erken Uyarı Sistemidir.

TAŞKIN ERKEN UYARI SİSTEMLERİ KURULUYOR

DSİ Genel Müdürlüğü olarak, bu taşkın risklerini en aza indirmek için çeşitli projeler hayata geçirmektedir. DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, yaptığı yazılı açıklamada,’ Bu kapsamda Doğu Karadeniz için hayati öneme sahip,  “Taşkın Erken Uyarı Sistemi” kurulum sözleşmesini imzaladık. Hayırlı olsun. İş kapsamında Doğu Karadeniz Bölgesinde yoğun yerleşimlerin memba kesimlerindeki dere yataklarında 125 adet taşkın erken uyarı istasyonu kurulacak. Bu sayede dere yataklarındaki su yükselmeleri ve bunların yerleşim yerlerini tehdit etme durumu anında tespit edilerek ilgili birimler ile yöre halkının uyarılması ve gerekli tedbirleri almasını sağlanacağını söyledi.

125 İSTASYON DAHA KURULUYOR 

DSİ 22. Bölge Müdürlüğünce son 2 yılda pilot olarak 3 istasyon ile deneme çalışmaları yapılmış ve başarılı sonuçlar alınmıştı. İmzalanan sözleşme ile ise 125 istasyon 1 yıl süre sonunda hayata geçirilecektir. Ülkemizde bu anlamda ilk defa kurulacak sistem sayesinde can ve mal kayıplarının azaltılmasına büyük katkı sağlanmış olacaktır.

 

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar