Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. GÜNCEL
“Vakfıkebir Ekmeği”nin Coğrafi İşaret standartları” hakkında
GÜNCEL
06.10.2020 19:27:28
478
A
“Vakfıkebir Ekmeği”nin Coğrafi İşaret standartları” hakkında
Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta, coğrafi işareti alınan “Vakfıkebir Ekmeği” standartları hakkında fırıncıları bilgilendirdi.
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta, Vakfıkebir Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Kadem Sağlam, Vakfıkebir Tarım İlçe Müdürlüğünde görevli Ziraat Mühendisi Aslıhan Alp ve Coğrafi İşareti alınan  “Vakfıkebir Ekmeği”nin üretimini yapan fırıncıların katılımıyla belediye meclis salonunda toplantı düzenledi.

Başkan Balta başkanlığında yapılan toplantıda “Coğrafi İşaret standartları” hakkında fırıncılara bilgilendirmeler yapılarak “Vakfıkebir Ekmeği”nin marka değerinin artırılabilmesi için yapılacak olan çalışmalarla ilgili istişarelerde bulunuldu.

Bilindiği gibi 3,4,5Ağustos 2018 yılında yapılan "6. Ekmek Kültür ve Sanat Festivali’nde Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Habip Asan'ın katıldığı gecede ‘Vakfıkebir Ekmeği’nin, Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillenerek coğrafi işaret belgesini aldığı duyurulmuştu.

6. Ekmek Festivali’nde Coğrafi işaretin alındığını müjdeleyen Belediye Başkanı Muhammet Balta, festival akşamı yapmış olduğu konuşmasında şunları söylemişti;  amaçlarının “Vakfıkebir Ekmeği”ni dünyaya tanıtmak olduğunu,  Osmanlı salnamelerine konu olan, yurdumuzun dört bir tarafında üretilen ekmeğimizi ve ilçemizin kültürünü tüm dünyaya tanıtmayı amaçlıyoruz. Uzun ve detaylı araştırmalarımız sonucunda elde etiğimiz tarihi belgelerle birlikte 30.11.2017 tarihinde Türk Patent Kurumu’na yaptığımız başvurumuz sonuçlanmıştır. Vakfıkebir ekmeğimizin 25 yılı aşkın bir süredir gündem de olan coğrafi işaretinin alınması serüveni mutlu sonla noktalanmıştır.”

 

 

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar