Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. GÜNCEL
Vakfıkebir STK temsilcileri basın mensuplarıyla bir araya geldi
GÜNCEL
14.09.2021 10:22:22
120
A
 Vakfıkebir STK temsilcileri basın mensuplarıyla bir araya geldi
Ahilik haftası dolayısıyla Vakfıkebir STK temsilcileri basın mensuplarıyla bir araya geldi.
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında Vakfıkebir Esnaf Odası Başkanı Kadem Sağlam, Esnaf Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Hasan Topaloğlu ve Şoförler Odası Başkanı İsmail Çobanoğlu Büyükliman Bölgesi’nde görev yapan basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi

Hafta dolayısıyla kahvaltı sonrası açıklamalarda bulunan Vakfıkebir Esnaf ve sanatkârlar Odası Başkanı kadem Sağlam, biz baş başa verirsek taşı yerinden oynatırız dedi.

“Sermayenin de sürekli dışa aktarıldığı bir ortan yaşıyoruz”

Sağlam, bizim derdimiz 1200 yıl önce asıl ticari anlayışımızı oluşturan ahilik teşkilatları gibi ahilik kültür ve geleneklerini ticari olarak yeniden nasıl dönebiliriz. Bu gün ticaret yapan her bir esnafımızın derdi ve sıkıntısı var. Bunu çözebilmede yine bizim elimizde. Hani denilir ya yiğit düştüğü yerden kalkar. Bizim ticari gelişimimize baktığımız zaman dün ile bu gün arsında uçurum var. Aynı anda da baktığımız zaman ticaretçi toplumsal barış noktasında ve güven noktasında da bir sıkıntı olduğunu görüyoruz. Demek ki bir takım yerlerde hatalarımız oluyor. Bu hem biz ticaretçiler olarak düzeltmeliyiz, Ortak fikirler üretmeliyiz. Hem de özümüze dönerekten derdimize bir çözüm bulmalıyız. Ticari olarak yerelden baktığımız zaman ara elaman, arkadan gelen eleman, usta çırak ilişkilerimiz kalmadı. Yani gelecek nesillerimizin de boşa düştüğü var olan iç piyasadaki sermayenin de sürekli dışa aktarıldığı bir ortan yaşıyoruz.

“Büyük marketler bu ilçede yerel esnafımızı tamamen bitiriyor”

Üstatsız usta olmaz diyen Başkan Sağlam, bir insanın usta olabilmesi için bir üstadı olması lazım bu da çıraklık anlayışıdır. Temelden yetişme anlayışıdır. Bunun yerini bir zamanlar sanat okulları ve çıraklık eğitim merkezleri aldı. Bu gün onlarda bunu kaybetti. Biz bundan yana dertliyiz ama derdimizi de paylaşabileceğimiz sizler varsınız. Çünkü bizler nasıl yerel esnaf isek sizlerde yerel basınsınız.  Birlikte ortak yönlerimiz çok fazla. Biz bunları dertleşerek bir yol haritası çizmeyi hedefledik. Hafta boyunca bir takım programlar yapacağız.  İnanın ilçede sermayemiz kalmıyor. Bu hepimiz için hem de geleceğimiz için bir tehlike. Bu kaderi değiştirecek olan yine bizleriz. Bir birimize yol haritası göstererek farklı adımlar atmamız gerektiğine inanıyoruz. Biz bir havzayız, hepimiz bir birimizi ilgilendiriyoruz. Bu havzayı kimse bölemez parçalayamaz. Bu havzanın tam manasıyla bir birine ihtiyacı var. Bir bütün halinde nasıl ortak hareket edebiliriz, nasıl bu kaderimizi değiştirebiliriz. Bu yönde dertliyiz. Büyük marketler bu ilçede yerel esnafımızı tamamen bitiriyor. Arkadan herkes aynı dertte çırak yetiştiremiyoruz. Ayakta kalamıyorsun. Bunun için bir yol haritası belirleyerek bu kaderimizi değiştirebileceğimize inanıyoruz. Bir takım adımlar atabiliriz. Sizlele böyle bir çalışmanın içine girebilir miyiz? Bundan sonraki yol haritamızı beraber belirleyelim dedik.

“Alttan gelen yok geleceğimizi otomatik olarak bitiriyoruz”

Herkesin haftasının kullandığının altını çizen Başkan sağlam, ilçemiz ayakta tutan, çanlıklık sağlayan esnafın o gününü bir kişi kutlamaz. Teşkilatlarımız ziyaret edilmez diyerek serzenişte bulunarak biz herkese gitmeye gayret gösteriyoruz dedi. Ticaret öyle bir boyuta geldi ki ticarete bakış açısı herkes bir memur olmak istiyor, hâlbuki rızkın onda dokuzu ticarette ve cesarettedir. Ticaretle uğraşın ve cesur olun diyor Peygamber efendimiz. Hem ticari olarak bitiriliyoruz, bakış açısı olarak gelecek olanlarda bir asgari ücretle bir yerde çalışsın diyor.  Zaten alttan gelen yok geleceğimiz otomatik olarak bitiriyoruz. Bizim çoluk çocuğumuzun, ilçemizin ve bölgemizin geleceğini tüketiyoruz dedi.

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar