Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. GÜNCEL
Vakfıkebir ya da Büyükliman fındığına coğrafi işaret alacağız
GÜNCEL
15.09.2022 10:00:14
94
A
Vakfıkebir ya da Büyükliman fındığına coğrafi işaret alacağız
Trabzon’un Vakfıkebir İlçesi Kemaliye Mahallesi Kanuni Sokakta FINDIQ işleme tesisi açıldı. Tesisi sorumlusu Fahri Bekar, amacımız “Vakfıkebir Fındığına” değer katmak ve gerçek değerinde satmak olduğunu belirtti.
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

Fındık işleme tesisinin kuruluş amacını açıklayan Fahri Bekar; okulu bitildikten yıllar sonra ilk kez kendi fındığımızı toplama imkanım oldu. Fındığı, kendi kendime değerlendirme yaptığımda harcadığım emeğin, çapanın karşılığını alamamanın neticesinde böyle bir fikir hâsıl oldu.  Gurbette yaşadığımız için ilçemize neler yapabiliriz diye kıymetli büyüklerimize fikir ve görüşlerimizi ilettiğimde onlarında onayını ve takdirini alarak böyle bir tesis kurmaya karar verdim. Bu fikir oluşurken bir yıl boyunca fizibilitesini yaptık. Buna benzer işletmeleri gördük ve inceledik. Ordu ve Giresun’da böyle tesislerde yoğunluk var. Biz daha iyisini nasıl yaparız konusunda gayretler sarf ettik. Makine ihtiyacımızı listeledik. En iyi makineleri nasıl ve nereden alabiliriz diyerek bunların araştırmasını yaptık almaya karar verdik ve bu gün işletmemizde fındık kırma, kavurma ve paketleme işlemlerine başladık dedi.  

Yılbaşı itibariyle Makine siparişlerini verdiklerin, söyleyen Bekar,  Mayıs ve Haziran ayı itibariyle makineler geldi ve montajını yaptık. Makineleri temin ederken çok sık eledik, Fındığın gerçek lezzeti alabilmek ve fındığa az zarar verebilen makineleri bulmak önemliydi bu durumu minimize edebilmek için süre biraz uzadı ama gelinen noktadan çok memnunuz ki bu memnuniyetimizi vatandaşın dönüşlerinde anlıyoruz.

“Fındığa artı değerler katmak en büyük hedefimiz”

Biz burada fındığı işleyerek Vakfıkebir İlçe sınırları dışına uluslar arası düzeyde taşıyabilmenin gayretinde olduklarını ifade eden Bekar, mümkün olursa fındığa Vakfıkebir’in ya da Büyükliman’ın coğrafi işaretini alabilmeyi hedefliyoruz.  Bilindiği gibi Çarşıbaşı ile Giresun arasındaki fındık “Giresun Fındığı” olarak coğrafi işareti alınmış. Fakat uluslar arası düzeyde özellikle Vakfıkebir ve Büyükliman Havzası fındığının aroması çok daha farklı. Bu konuda gayretimiz olacak. Burada yerel idarelerle ve sosyal toplum kuruluşlarıyla istişare halinde olmamız gerekecek. Biz fındığı toplamasını ve kabuğundan çıkartarak yemesini ve satmasını biliyoruz ki gerçek değerinde hiçbir zaman satamıyoruz. Fakat fındık işlendiğinde çok lezzetli ve faydalı bir ürün olduğunu çok iyi biliyoruz. Bunlar üzerinde yoğunlaşacağız ve fındığa artı değerler katmak en büyük hedefimiz. Vaktimizin çoğunu bu işlem için harcayacağız.

“Fındığını steril ortamda işleyerek hijyenik şartlar altında vakumlayacağız”

Fındıkta yapacağımız işlemleri anlatan Bekar, vatandaş fındığını toplayıp ve patoza attırdıktan sonra isterse mahsulünü bize getirecek. Vatandaş istediği takdirde biz kışlık yeme fındığını steril ortamda işleyerek hijyenik şartlar altında vakumlayarak gerekirse islediği takdirde gıda gazı ile vakumlayarak bir ve iki yıl raf ömrü oluşturarak saklamasını sağlayacak şekilde vereceğiz. Burada istediği takdirde fındığını kavurabiliriz, çifte kavurma yapabiliriz ve isterse fındık ezmesi yapabiliriz.

“Fındığının randımanına göre işlem görecek”

Yapacağımız işlemin maddi boyutunu anlatan Bekar, civar illerdeki mikro işletmeleri toparlayarak bir birlik oluşturmaya çalıştık. İlk toplantımızı Giresun’da yaptık. Burada birliğin almış olduğu ortak karar gereği fındık kırma 6 Tl, kırma ve kavurma 12 Tl, fındık paketleme 4 Tl olarak ortak karar alındı. Elimizden geldiğince buna uymaya çalışacağız. Bu hesaplar tabii ki de kabuklu ürün üzerinden yapılıyor. Ama yöre halkını ve ekonomik şartları da göz önüne alarak bizler vatandaşlarımıza yardımcı olmaya gayret göstereceğiz. Ayrıca duru olmayandan da gebiç usulü dörtte bir usulde e alabileceğiz. 5 Kg fındık getirdiğinde vatandaş, kendi fındığının randımanına göre işlem görecek. Yani 5 kg karşılı 2.5 kg fındık alacak. 5 kg maliyetine gelince 6+6+4= 16 Tl kilosu olarak düşünülürse 5 kg karşılığında ise 75 Tl üçret ödeyecek.

“Günlük işleme kapasitemiz 1- 2 ton”

 Bizim günlük işleme kapasitemiz bir ton ile 2 ton arasındadır. Yoğunluğa göre durum değişecek. Bu gün verip bu gün almak söz konusu değil. Çünkü fındığı kırdıktan sonra kavurma işlemine alınacak ve sonrasında vakum işlemi yapılacak ki bir gün beklemesi gerekecek çünkü paketlemede sıkıntı olursa tekrar vakumlama işlemine gidilecek. Kontrolü yapıldıktan sonra müşteriye teslim ediyoruz. İşlemler erken biterse mesaj ve telefon yolu ile iletişime geçerek ürünlerinin hazır olduğunu ve alabileceklerini iletiyoruz.

Amaçlarının Vakfıkebir’in fındığına değer katmak, birlik olmak birlik olmanın yollarını aramak fındığı değerinden aza değil de gerçek değerine satabilmek olduğunun altını çizen Fahri Bekar, Bu iş tamamıyla organize olma işidir. Yerel idareler, sivil toplum kuruluşları, tüccarlar, esnaflar ve halkı ile komplike olabilmek ki hem çiftçiyi hem üreticiyi kazandırmak politika olmalı ve bu uğurda beraber hareket edebilmek adına ne gerekiyorsa onları yapacağız. Önce dürüştçe hizmet edeceklerini belirti.

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar