Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. SİYASET
Yaşasın 19 Mayıs ruhu…
SİYASET
19.05.2021 21:13:24
303
A
Yaşasın 19 Mayıs ruhu…
Cumhuriyet Halk Partisi Vakfıkebir İlçe örgütü 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Atatürk Alanına çelenk bırakarak basın açıklaması yaptı. Başkan Keskin “19 Mayıs Ruhuyla çelengimizi sunduk...”
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

Vakfıkebir Cumhuriyet Halk Partisi Başkan Mehmet Keskin, Yönetim Kurulu ve Parti üyeleri ile birlikte Atatürk Anıtına çelenk sunumunda bulunup, günün anlam ve önemini belirten basın açıklamasında bulundu.
         CHP İlçe Başkanı Mehmet Keskin basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi; ; bu topraklarda bu güne kadar atılan hiçbir adım, Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a ayak basarken attığı o adım kadar ”kurtarıcı” olmadı. Emperyalizme karşı “tam bağımsızlık”, saraya/sultana karşı “milli egemenlik” mücadelesi o ilk adımla başladı.
        Sürekli “yerli ve milli” olmaktan söz edip de büyük bir tutarsızlıkla milli bayramların coşkusunu azaltmak isteyenlere inat biz buradayız…
       19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkan Atatürk, 7 yıl aralıksız savaşmak zorunda kalmış, varını yoğunu kaybetmiş, dahası elinde kalan toprakları işgal edilmiş yorgun, yoksul bir halkı “Ya istiklal ya ölüm” parolasıyla ayağa kaldırmayı başardı.
       Atatürk, Nutuk'un daha ilk sayfalarında, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarken gördüğü o korkunç manzarayı “Genel Durum ve Görünüş” başlığı altında şöyle anlatıyor:
       “Osmanlı Devleti'nin içinde bulunduğu topluluk genel savaşta yenilmiş, koşulları ağır bir ateşkes antlaşması imzalanmış, büyük savaşın uzun yılları boyunca millet yorgun ve yoksul bir durumda. Milleti ve ülkeyi genel savaşa sürükleyenler kendi yaşamlarının kaygısına düşerek yurttan kaçmışlar. Vahdettin soysuzlaşmış, kendini ve yalnız tahtını koruyabileceğini umduğu alçakça önlemler araştırmakta. Damat Ferit Paşa'nın başkanlığındaki hükümet güçsüz, onursuz, korkak; yalnız padişahın isteklerine uymuş, onunla birlikte kendini koruyabilecek herhangi bir duruma boyun eğmiş. Orduların elinden silahları ve cephanesi alınmış ve alınmakta. İtilaf devletleri, ateşkes antlaşması hükümlerine uymayı gerekli görmüyorlar.
       Atatürk'e göre kurtuluşun çaresi millet egemenliğine dayanan tam bağımsız yeni bir Türk devleti kurmak.
       İstanbul'dan çıkmadan önce düşündüğü ve Samsun'da Anadolu topraklarına ayak basar basmaz uygulamaya başladığı karar bu karar olmuştur.
       Atatürk'ün bu kararı, akılcıydı, gerçekçiydi, onurluydu.
       O, ne yıkılmış bir imparatorluğu, ne o imparatorluğun başındaki kukla sultan/halifeyi kurtarma hayali kuruyor, ne de İngiliz veya Amerikan bayrağı altında onursuzca yaşamayı kabul ediyordu. O, saraya/sultana veya eli kanlı emperyalizme değil, bağrından çıktığı Türk Milleti'ne güveniyordu.
      Atatürk, o yokluk, yoksulluk, perişanlık ve umutsuzluk içinde gücünü “davasının haklılığından” alıyordu.  Milli Mücadele'yi “hak ve hakikat mücadelesi” olarak tanımlıyordu. 1919'da Erzurum'da şöyle demişti: Bu millet hiçbir zaman, bir hain padişahın, bir Rahip Frew'un, bir Sait Molla'nın esiri, eğlencesi olamaz.
        Cihanı toplasınlar da gelsinler: İş kalabalıkta değil hak ve hakikattedir. Hak ve hakikat ve millet rehberimizdir. Mutlaka biz başaracağız.”
        Yine 1919'da “Herhalde âlemde hak vardır ve hak kuvvetin üstündedir” demişti.
        Milli Mücadele'yi başından sonuna kadar meşru bir hak mücadelesi olarak yürüttü.
        Atatürk, gerçek bir hak savaşçısıydı:
        Emperyalizme karşı tam bağımsızlık hakkı,
       Saraya/sultana karşı milli egemenlik hakkı,
       Cehalete, bağnazlığa karşı uygarlık/çağdaşlık hakkı için mücadele etti.
      Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkmasıyla aslında bu toprakların en büyük hak ve hukuk mücadelesi başladı.
     Saray/tek adam rejiminden kurtulmak, hak, hukuk ve adaleti sağlamak, demokrasiyi yeniden kurmak görevimizdir.
     Mücadelemizden asla ve asla bir adım geri atmayacağız.
     Dostlarımızla birlikte başaracağız!
    Zafer çok yakındır!
    Yaşasın CHP,
    Yaşasın Millet İttifakı,
    Yaşasın tam bağımsızlık,
    Yaşasın milli egemenlik,
   Yaşasın 19 Mayıs ruhu…

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar