Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. GÜNCEL
Yayla Göçleri Öncesi Mayıs Yedisinde İnekler denizde yıkandı
GÜNCEL
20.05.2022 19:16:17
63
A
Yayla Göçleri Öncesi Mayıs Yedisinde İnekler denizde yıkandı
Trabzon’un Beşikdüzü İlçesinde asırlardır devam eden gelenek doğrultusunda Yayla Göçleri öncesi inekler Ağasar Dersi ile denizin birleştiği yerde inekler yıkandı.
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

Yayla göçü temsilen canlandırıldı. İnekler dovul, zurna ve kemençe eşliğin oynanan horonlar ile deniz kenarına gelen inekler verimleri artsın ve hastalıklardan kurtulsun inancıyla denizde yıkandı.

Törende konuşan Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun, bu gün Mayıs Ayının 20si. Eski takvimle beraber 7 Mayıs olarak yani Mayıs Yedisi olarak bilinir. Büyükliman Bölgesinde vatandaşımız hayvancılık ile geçindiği için hayvanları o yönde önemlidir. Hayvancılık için Karadeniz yaylalarında zengin floraya sahip yaylalarımız geçim kaynağımızdır. Bölge halkımız kendileri için çok önemli olan hayvanlarını yayla göçü öncesi süslerler ve Ağasar Deresisinin deniz ile birleştiği yerde yıkayarak dualar edilir dilekler tutulur. Buradaki amaç denizde yıkanan hayvanların et, süt ve döl veriminin artacağı ve hastalıklardan korunacağı yönündedir dedi.

MAYIS YEDİSİ GELENEĞİ

 Geçmişi Oğuz Türkleri'ne dayandığı ifade edilen "Mayıs Yedisi" geleneğinin adını, 20 Mayıs'ın Rumi takvime göre Mayısın 7'sine denk gelmesinden aldığı belirtiliyor. Karadeniz'in bazı bölgelerinde sürdürülen geleneğe göre, hayvanlar, kıyı kesiminde akarsuyla denizin birleştiği yerde, iç kesimlerde ise ırmaklarda yıkanıyor. Geleneğe göre hayvanları özellikle deniz suyu, denize ulaşılamıyorsa ırmak suyu ile yıkamanın, yaylalara çıkmadan önce onlara sağlık, güç ve enerji vereceğine inanılıyor. Bu uygulamanın aynı zamanda, yaz aylarını yaylalarda geçirecekler için sonbahara kadar denizle bir vedalaşma anlamına geldiği de belirtiliyor.

 

 

 

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar