Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. GÜNCEL
100 Yıl Sürecek Coşku, Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun
GÜNCEL
29.10.2023 22:23:12
87
A
100 Yıl Sürecek Coşku, Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun
BM/ Cumhuriyetin 100. Yıl Dönümü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle hafta boyu yapılan törenler kutlandı
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

 

 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 100. Yılı dolayısıyla Vakfıkebir’de okullarda çeşitli yarışmalar düzenlendi. Gençlik merkezi önderliğinde gençlik hareketleri yapıldı.  Hükümet binası önünde çelenk sunma programı düzenlendi. Vakfıkebir Kaymakamı Dr. Hacı Arslan Uzan ve Vakfıkebir Belediye Başkanımız Muhammet Balta Atatürk Anıtına çelenk sunmasıyla başlayan tören saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla sona ererken,  Mustafa Turupçu Gençlik Merkezi önünden başlayarak Hükümet Konağı önüne kadar halkın katılımıyla fener alayı yapıldı.

100 Yıl Sürecek Coşku, Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun

29 Ekim Pazar günü ise ilçe kaymakamlığında yapılan ilk törende kaymakam Dr. Hacı Arslan Uzan, ilçe protokolü tarafından gerçekleştirilen tebrikleri kabul etti. Ardından Gençlik Merkezi önünden başlayan kortej yürüyüşü ilçe protokolü ve vatandaşlarda katılımıyla Hükümet Konağı önünde sona erdi.  Hükümet Konağı önünde düzenlenen tören Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İlçe kaymakamı dr. Uzan Yaptı. Dr. Uzan Konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

100 Yıl Sürecek Coşku, Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yıldönümünde, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını Milletçe büyük bir coşku, heyecan ve gururla kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Cumhuriyetimizi kuran ve hayat veren ruh bugün de dimdik ayaktadır

100 Yıl Sürecek Coşku, Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun

Türk Milletinin istiklal ve istikbaline kasteden düşmanlara karşı 19 Mayıs 1919'da Samsun’a çıkan Atatürk’ün önderliğinde başlatılan Kurtuluş Savaşı; "Ya İstiklal Ya Ölüm" anlayışla, kadınıyla-erkeğiyle, genciyle-yaşlısıyla büyük bir inanç ve kararlılıkla yürütülmüş, bütün yokluklara ve zorluklara rağmen dünyada eşine ender rastlanan bir zafer kazanılmış ve bu zafer Cumhuriyetin kuruluşu ile de taçlandırılmıştır.

100 Yıl Sürecek Coşku, Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun

Türkiye Cumhuriyeti Devleti köklü bir devlet geleneğinin, binlerce yıla dayanan bir vicdanın, yüksek milli ve manevi değerlerin, tarih sahnesindeki varlığı mazlumlar için umut zalimler için korku kaynağı ve insanlık için gurur vesilesi olmuş bir milletin emeği, istiklal ve istikbal anlayışının, vatan sevgisinin vücut bulmuş halidir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti; insanlığın son kalesi olarak kurulduğu değerlerle sonsuza kadar yaşayacaktır. Çünkü Kurtuluş mücadelemizi zafere taşıyan, Cumhuriyetimizi kuran ve hayat veren ruh bugün de dimdik ayaktadır. Bu ruh; 1071'de Anadolu kapılarını Türklere aralayan, 1453'de İstanbul’u fethedip bir çağ kapatıp bir çağ açan, üç kıtaya sevgiyi, adaleti ve insanlık değerlerini taşıyan, Çanakkale'yi geçilmez yapan, Kocatepe’de haykıran, Urfa’yı Şanlı, Antep’i Gazi, Maraş’ı Kahraman yapan, Sakarya’yı şanlandıran ruhtur. Bu ruh; bu memleketin bölünmez bütünlüğüne göz diken hain terör örgütleri ile yıllarca yılmadan ve kararlılıkla mücadele eden ruhtur.

100 Yıl Sürecek Coşku, Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun

Bu ruh; kadınıyla-erkeğiyle, genciyle- yaşlısıyla, vatanına, istiklaline, cumhuriyetine, iradesine kasteden ihanet şebekesine haddini bildirerek 15 Temmuz Destanını yazan ruhtur. Böylesi bir ruha sahip bir milletin mensubu olmak büyük bir ayrıcalık ve onurdur.

Türkiye'yi inşa etmek için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz

Bütün geçmişinde, mazlumlara sırtını dönen değil evini ve ekmeğini paylaşan, tercihini her zaman haktan ve adaletten yana kullanan bir millet olarak; önümüze çıkarılmaya çalışılan her engeli aşarak insanlığın ortak vicdanındaki, bölgemiz ve dünyadaki tüm mazlumların yüreğindeki umutları canlandırmaya ve beslemeye gayret göstermektedir. Bugünde mazlum ve mağdur Filistin halkının haklı mücadelesinin yanında, zalimlerin ise dimdik karşısında onurlu bir duruş sergilemeye devam etmektedir.

Farklılıklarımızı zenginlik olarak görüp, geçmişten devraldığımız sorumluluklarımızı yerine getirme, Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Milletine hedef olarak gösterdiği çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma amacını gerçekleştirmek daha da güçlü bir Türkiye'yi inşa etmek için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

Değerli öğretmenler, sevgili gençler;

100 Yıl Sürecek Coşku, Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun

Eğitim toplumları çağdaş Uygarlık seviyesine yükselten vazgeçilmez temel faaliyettir. Çağdaş uygarlık seviyesine ulaşılabilmesi ve onun da üzerine çıkabilmemiz çağdaş bilgilerle beslenen, sorgulayabilen, özgür düşünen, tartışan, üreten ve paylaşmayı bilen bireyler, yüksek ilim ve teknik elamanlarının yetiştirilmesi, milli kültürümüzün yüceltilmesi ile mümkündür.

Öğretmenler; Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır

Her genç;  özgür düşünce ve akılcı bir gözle dünyaya bakmalı ve ülkemizin kalkınmasını, gelişmiş uygarlık düzeyine çıkıp onları da aşabilmeyi kendine ideal edinmelidir. Memleket ve milleti kurtarmaya çalışanların aynı zamanda mesleklerinde birer namuslu uzman, birer bilgin olmaları gerekir. Bunu sağlayan da okuldur, eğitimdir.

Bunun için; eğitimi yaygınlaştırmak, kalitesini arttırmak ve eğitimde ileri programları uygulamak, eğitim alt yapısını güçlendirmek gerektiği bilinci ile çalışmalar sürdürülmektedir.

Atatürk'ün ifadesiyle; öğretmenler, yeni nesli Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini sizler yetiştireceksiniz. Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır. Eserin değeri sizin beceriniz, fedakârlığınızın derecesi ile orantılı olacaktır. Cumhuriyet, fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister. Yeni nesli bu özellik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir. Sizin başarınız Cumhuriyetin başarısı olacaktır.

Değerli Hanımefendiler, Sevgili Vakfıkebirliler!

100 Yıl Sürecek Coşku, Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun

Sosyal hayatın kaynağı ailedir. Bu millet esas terbiyesini aileden almaktadır. Türk Milleti öyle analara sahiptir ki her bir devrin büyük adamlarını bu analar yetiştirmiştir. Türkiye Cumhuriyetinde kadın Türk tarihinde olduğu gibi; en saygın yerde, her şeyin üstünde yüksek ve şerefli bir varlıktır. Türk kadını tarihte ve Cumhuriyetimizin kuruluşunda birçok faziletler göstermiştir. Türkiye Cumhuriyetinde kadınımız erkeği ile aynı haklara sahip olmanın haklı gururu ve mutluluğu ile hem Türkiye Cumhuriyetini sonsuza kadar yaşatacak evlatlara analık yapıyor, hem üretiyor, hem eğitiyor, hem de yönetiyor.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Vakfıkebir’deki kurumları olarak;  bir yandan Vakfıkebir’ın eğitim seviyesini yükseltmek, eğitimde fırsat eşitliğini sağlayarak bizlere emanet ettiğiniz çocuklarımızı gençliğe, gençlerimizi de geleceğe hazırlama, bir yandan da Türkiye Cumhuriyetinin sosyal devlet olması anlayışından hareketle toplumun her kesimine hizmet etme, sosyal yardım ve soysal hizmete ihtiyaç duyan vatandaşlarımıza ve engellilere kucak açıp sıkıntılarını azaltma ve paylaşma, bu hususta sosyal duyarlılığımızı geliştirme çabası ve gayreti içindeyiz.

Bunun için bireyin söz sahibi olduğu Sivil Toplum Örgütlerinin geliştirilmesi ve etkinleştirilmesi gerektiği inancını taşıyoruz.

Devletimizin imkânlarını en iyi şekilde kullanarak Vakfıkebir’i sahip olduğu marka değerine taşımak için; tarım, hayvancılık, ticaret ve sanayi gibi birçok alanda yapılan yatırım ve hizmetlerle çalışmalara da devam etmekteyiz.

100 Yıl Sürecek Coşku, Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun

Bu duygu ve düşünceler ile Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100.yıl dönümü olan, bu özel ve anlamlı günde; Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, O'nun Silah arkadaşlarını, Aziz Şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden Kahraman Gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızın 100.yılı Kutlu Olsun.  Saygılarımla.

Kaymakam Dr. Uzan’ın konuşmasından sonra öğrenciler tarafından dereceye giren şiirler ve kompozisyonlar okundu. Öğretmenler tarafından oluşturulan koro şarkılar söylemesinin ardından hafta boyu çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından Vakfıkebir halk Eğitimi Merkezi halk oyunları ekibinin gösterisinden sonra protokol ve halkın katılımıyla horon oynandı.

100 Yıl Sürecek Coşku, Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun

100 Yıl Sürecek Coşku, Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun

 

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar