Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. KÜLTÜR SANAT
47 yıldır Plak Topluyor
KÜLTÜR SANAT
23.09.2021 23:39:19
213
A
47 yıldır Plak  Topluyor
Gazeteci/yaza Ahmet Saraç 47 yıldan beri kaybolmaya yüz tutmuş şarkıların plaklarını topluyor. Saraç, bu güne kadar 300’e yakın plak topladım dedi.
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

Trabzon Beşikdüzü İlçesine bağlı Vardallı  Mahallesinden Yeşilkıyı Gazetesi imtiyaz sahibi gazeteci/yazar Ahmet Saraç, 1972 yılında merak ederek başladığı kaybolmaya yüz tutmuş şarkıların plaklarını toplayarak bu güne kadar 300 adet birçoğu piyasada bulunmayan şarkıların plaklarını topladığını ifade etti. Saraç, plakların hayatımın ayrılmaz bir parçası olduğunu belirterek gramofon ile şarkıları dinleyerek kendine bir çeşit terapi yaptığını ve ruhunun dinlendiğini ifade etti.
        Saraç,  müzik koleksiyonculuğu gençlik yıllarında 1972 yılında başlamış ancak ilk plak alımını 1974 yılında satın alarak o günden bu güne kadar 300 tane plak topladığı belirtti. Zaman içinde hayranlık duyduğu sanatçılara başkaları da eklenmiş. Adeta kaybolmaya yüz tutmuş olan plakların arasında Karadeniz müziğinin efsane ismi Erkan Ocaklı’ya ait plakları boş kaldığı zamanlarda tekrar tekrar dinleyerek adeta kendini çocukluk yıllarına götürdüğünü belirten  59 yaşındaki Ahmet Saraç, koleksiyonuna kaybolmaya yüz tutan plakları eklemekten haz duyduğunu belirtti.

Kaynak Mustafa Özcan/Şalpazarı Ses

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar