Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. BÖLGE
Camii Ve Kur’an Kursu’nun Temeli Atıldı
BÖLGE
23.01.2023 18:58:13
136
A
 Camii Ve Kur’an Kursu’nun Temeli Atıldı
Trabzon’un Tonya İlçesi Karaağaçlı Mahallesi’nde yapılması planlanan camii ve Kur’an kursunun temeli atıldı.
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

Temel atma törenine AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, Tonya Kaymakamı Muhammet İkis, Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta, Tonya Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Esmer, AK Parti  İlçe Başkanı Cafer Köroğlu, AK Parti Vakfıkebir İlçe Başkanı Ahmet Uzun, Trabzon İl Müftüsü Selami Aydın, Tonya İlçe Müftüsü Halil İbrahim Bayalan, muhtarlar, mahalle halkı, hayırseverler katıldı.  Saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlayan program Kur’an tilaveti, kurban kesimi ve protokol konuşmaları ile devam etti.

 Camii Ve Kur’an Kursu’nun Temeli Atıldı

 450 kişilik ve 2 katlı yapılması planlanan caminin açılışında konuşan Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, “Kadimden beri İslam’ın bayraktarlığını yapan Türk Milletinin egemen olduğu yerlerde cami, o yerin tapusunun mührüdür. Türklükle yoğrulmuş İslam medeniyetinin en önemli emaresidir. Yöremizde bu camiye ihtiyaç vardı.  Mahallemizin güzel bir noktasında hayırseverlerin katkılarıyla başlatılan inşaatın birlik ve beraberlik içerisinde kısa bir zaman diliminde biteceğine inanıyor, maddi ve manevi katkı sunan herkesi kutluyorum.” dedi.

 Camii Ve Kur’an Kursu’nun Temeli Atıldı

Yurtdışına çıkıldığında inanç sembollerinin büyük önem arz ettiğini vurgulayarak sözlerine başlayan Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta ise, “Belki biz bunun çok farkında değiliz ama en yakın komşumuz Gürcistan’a gidenler dikkat etmiştir; her yerde haç vardır. Mümkün oldukça her yere küçük kiliseler yapmaya çalışırlar, kilise yoksa da haç dikmeye gayret ederler. Biz buradayız diye. Bu manada İslam’ı temsil eden, bizleri temsil eden bu camileri yapabilmek önemlidir. Asıl önemli olansa bu camileri doldurabilmektir. Bu eserin ortaya çıkmasında emeği olan hayırseverlerin Allah eksikliğini vermesin. Hayırlı olsun.” şeklinde konuştu.

 Camii Ve Kur’an Kursu’nun Temeli Atıldı

Tonya Kaymakamı Muhammet İkis, “Devletimiz çok önemli yatırımlar yapıyor ancak şahısların yaptığı yatırımlar çok değerli oluyor. Çünkü dayanışma duygusunu, birlik ve beraberlik duygusunu pekiştiriyor, artırıyor. İnşallah biz de kaymakamlık olarak camimize en yakın zamanda gereken desteği vereceğiz. Bu eserde emeği olan Büyükliman Kur’an Kursu Cami yaptırma ve yaşatma derneğine teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullandı.

 Camii Ve Kur’an Kursu’nun Temeli Atıldı

Konuşmada söz alan AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora ise şunları söyledi: “Geçmişte Kur’an’ın gizli okunduğu ve her bir köşe başında nöbetçilerin tutulduğu bir ortamda Kur’an öğrenilmeye çalışılmıştı. Memleketimizin manevi gıdasızlık ve susuzlukla boğuştuğu bir hayat yaşanmıştı. Ancak açılan camilerimiz ve Kur’an kurslarımız her zaman abıhayat çeşmesi, ihlas ve feyz ocakları olmuştur. Kur’an Kurslarımız olmadan önce camilerimiz ezansız, cenazelerimiz imamsız kaldığı dönemler olmuştu. Çok şükür İslam büyüklerimizin imanları ve irşatları, fedakar Müslümanlarımızın ihlaslı teşebbüsleri neticesinde Camilerimiz ve Kur’an kurslarımız yapılmakta, ilim ve irfan sahibi nice evlatlarımız yetişmektedir. Ben sadece burada değil her yerde camilerin ve Kur’an kurlarının yapılmasına destek olan her bir Müslüman kardeşimize şükranlarımı sunuyorum. Bu değerli vazifede emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Allah razı olsun. Hayırlı olsun.”

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar