Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. BÖLGE
Islıkdili Spor Kulübü ilk resmi maçına çıktı.
BÖLGE
23.04.2023 20:17:34
129
A
Islıkdili Spor Kulübü ilk resmi maçına çıktı.
Doğu Karadeniz'de halk arasında "kuş dili" olarak ifade edilen ve UNESCO Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne alınan "ıslık dili"nin tanıtılması için kurulan "Islık Dili Spor Kulübü" ilk resmi maçına çıktı.
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

Karşılaşma öncesi Islık Dili Spor Kulübü oyuncuları ıslık dili ile ‘Islık Dili Spor Kulübü lige hazır, hedef şampiyonluk, Kuşdili spor ile anılacak, sporda her zaman dostluk kazanacak’ söylediler.

Giresun 2. Amatör Küme’demücadele edecek olan Islık Dili Spor Kulübü Çanakçı İlçe Stadında çıktığı ilk resmi maçında Tirebolu ekibi Üç Kalespor’a mağlup oldu.

Kuşdilini Tanıtma Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Şeref Başkan, Çanakçı’nınKuşköy Köyü’nde vadiler arasında ıslıkla iletişim kurmayı sağlayan ve yöre halkınca yaklaşık 500 yıldır kullanılan ıslık dilinin artık Islık Dili Spor Kulübü ile de anılacağını söyledi.

Islıkdili Spor Kulübü ilk resmi maçına çıktı.

Islık Dili Spor Kulübü’nün 2020 yılında kurulduğunu ve pandemi nedeniyle liglerin ertelendiği zamana denk geldiği için ilk resmi maçlarına bu yıl çıktıklarını belirten Başkan, “Çocukluk yıllarımızda kuşdili festival alanında top oynardık ve ıslık dili ile 'top oynamaya gidelim mi?' diye haberleşirdik. Biz çocukken o yüzden futbol sevgisiyle büyüdük. Futbol sevgisiyle geçirdiğimiz çocukluğumuzu Islık Dili Spor Kulübünü kurarak daha da geliştirdik. Ligde kalıcı olmak ve bir üst liglere çıkmayı hedefliyoruz. Islık dilini tanıtmak, gelecek kuşaklara aktarmak için hem dernek olarak hem de spor kulübü olarak elimizden geleni yapacağız” dedi.

 

Islıkdili Spor Kulübü ilk resmi maçına çıktı.

 

 

Kaynak Kamil Yılmaz/Görele

 

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar