Kültür ve Teknoloji Şehri Trabzon | Büyükliman Medya
    Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. GÜNCEL
Kültür ve Teknoloji Şehri Trabzon
GÜNCEL
11.12.2023 21:21:48
99
A
Kültür ve Teknoloji Şehri Trabzon
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu yönetiminde hem kültürel hem teknolojik hem de sosyal belediyecilik anlamında büyük adımlar atıldı.
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

Kaynak : Haber7 - ÖZEL

Karadeniz'in incisi Trabzon'da, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu yönetiminde adeta devrim yaşandı. Trabzon halkının refahı ve huzuru için gece gündüz demeden var gücüyle çalışan Büyükşehir Belediye kadrosu, hem yepyeni projeleriyle hem de restorasyon çalışmalarıyla Trabzon'u örnek şehirlerden biri haline getirdi.

Sosyal Belediyecilikten, Teknoloji yatırımlarına, tarım faaliyetlerinden, atık su işletme projelerine kadar birçok projeyi Trabzon'a kazandıran Başkan Murat Zorluoğlu yönetiminde ki Büyükşehir Belediye kadroları örnek bir belediyecilik anlayışı ile Türkiye Yüzyılı vizyonuna emin adımlarla ilerliyor.

Kadınlara, çocuklara ekstra önem vererek yapılan projeler ve yatırımlar Trabzon halkı tarafından beğeniyle karşılandı. Tarihi yapıların yoğunluğu ile bilinen şehrimizde, restorasyon çalışmaları da yapıların ilk hallerinden uzaklaştırılmadan gerçekleşti.

BÖLGEDE BİR İLK: KADIN YAŞAM VE İSTİHDAM MERKEZİ KURULDU

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Murat Zorluğu yönetiminde 10 bin metrekarelik alana, Kadın yaşam ve istihdam merkezi kuruldu.

Danışma merkezi, atölyeleri, çocuk oyun alanı, kreşi, havuzu, fitness salonu, toplantı salonu, bunun yanında kafeteryası ve diğer birimleriyle tüm ihtiyaçlara cevap veren Merkez ile Trabzon'da yaşayan kadınlar hem yorgunluklarını atacakları hem hoşça vakit geçirecekleri hem de kurslar sayesinde meslek edinerek istihdama katkı sağlayacakları bir sosyal tesise kavuştular.

"İCAT ÇIKARSINLAR BAŞIMIZA"

Farklı yaş gruplarından ve farklı birikime sahip bireyleri bilimle buluşturarak bilim ve teknolojiyi toplum için anlaşılır ve ulaşılır bir hale getirmek ve teknolojinin önemini toplum gözünde artırmak amacıyla “Bilim Merkezi ve Planetaryum Merkezi"  Trabzonlu gençlere kazandırıldı.

Rahmetli Özdemir Bayraktar adına yapılan Bilim Merkezinde farklı alanlarda atölyeler açıldı. Aynı zamanda tam donanımlı ve modern bir araştırma merkezi olan Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi'nde 'Trabzonlu gençler gelsin ve başımıza icat çıkarsınlar' mottosuyla hareket ediliyor.

UZUNGÖL TİTİZLİKLE GELİŞTİRİLDİ

Yılda 3 milyon turiste ev sahipliği yapan Uzungöl, Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından titizlikle yenilendi.

50 Milyon Liradan fazla maliyetle yapılan üst yapı çalışmaları ile Uzungöl'e gelen yerli yabancı tüm turistlerin rahatça yürüyüş yapacakları, dinlenebilecekleri konforlu alanlar oluşturuldu. Yapılan kaldırımlar ve peyzaj çalışmaları ile Uzungöl çevresi modern bir yapıya sahip oldu.

GANİTA SAHİLİ KARADENİZ'İN EN GÜZEL SAHİLLERİNDEN BİRİ OLDU

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu'nun vizyon projeleri arasında yer alan Ganita-Faroz Sahil Düzenleme Projesi kapsamında yapılan çalışmalar tamamlandı.

Ganita - Faroz arasındaki sahil bölgesini bir yandan hafızalarımızdaki doğal görüntüsüne kavuşturulurken, diğer yandan Trabzon halkının keyifle vakit geçirebileceği bir yaşam alanı oluşturuldu. İçerisinde seyir teraslarının, çocuk oyun alanlarının ve tematik bahçelerin de olduğu Ganita Sahili, tarihine yakışır bir şekilde 200 bin metrekarelik alanda yenilendi.

Kültür ve Teknoloji Şehri Trabzon

DÜNYA STANDARTLARINDA YEPYENİ BİR OTOGAR KAZANDIRILDI

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu yönetiminde yapımına başlanan ve hizmete açılan Yeni Trabzon Otogarı her anlamda dünya standartlarının üzerinde bir proje oldu.

3 kattan oluşan ve yepyeni modern bir yapıya sahip olan Trabzon Otogarı için toplamda 220 milyon liralık yatırım yapıldı. İçerisinde itfaiye alanı, otobüs servis alanı, 100 araçlık otopark ve dinlenme alanları olan yeni otogar, Trabzon halkı ve esnafı tarafından beğeniyle karşılandı.

ARAKLI VE SÜRMENE'NİN ASIRLIK RÜYASI GERÇEK OLDU

Trabzon'da yapımı tamamlanan Araklı- Sürmene Paket İçme Suyu Arıtma Tesisi ve HES Projesi yakın zamanda Trabzon halkının hizmetine sunuldu. Yapımı 200 Milyon TL'yi aşan bu projede toplamda 50 bin kişiye temiz ve sağlıklı içme suyu verildi. Tesis bünyesinde faaliyete alınan HES sayesinde ise yılda 7 Milyon TL'lik bir kazanç elde edildi.

ATATÜRK'ÜN EMANETİNE SAHİP ÇIKILDI

Kültür ve Teknoloji Şehri Trabzon

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yaşadığı sürede toplamda 3 defa konakladığı Trabzon Atatürk Köşkü, özünden uzaklaşmadan restore edilerek 29 Ekim'de Cumhuriyet'in 100. Yılında tekrardan hizmete açıldı.

Trabzon'un simgelerinden biri olan Atatürk Köşkü, sadece mimari olarak değil aynı zamanda içerisinde bulunan eşyaların da Ankara'ya götürülerek yenilenmesi sağlandı. Trabzon halkının ve Trabzon'a gelen vatandaşların hayranlıkla ziyaret ettiği Atatürk Köşkü, Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından bir sene içerisinde yenilendi.

SOSYAL BELEDİYECİLİKTE ÜST DÜZEY YATIRIMLAR YAPILDI

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, sosyal belediyecilik anlayışıyla adından söz ettirmeye devam ediyor. Yaptıkları büyük hizmetler ile Trabzon halkının gönlünde yer edinen başkan Murat Zorluoğlu gönüllere girmeye devam ediyor.

Yaşlı ve bakıma muhtaç kişilere evde temizlik hizmetleri, sosyal kartlar, sıcak ve temiz yemek hizmeti gibi hizmetlerin yanında psikolojik danışmanlık hizmetleri de veriliyor. Engelli vatandaşların topluma karışması için açılan 'akülü araç tamirhanesi' kendi bünyesinde yaptıkları akülü araçlardan deprem bölgesine de gönderdiler.

TÜRKİYE'NİN EN FARKLI MİLLET BAHÇESİ

Kültür ve Teknoloji Şehri Trabzon

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin hizmete açmış olduğu Vakfıkebir Millet Bahçesi, Türkiye'de yapılan millet bahçelerinden farklı olarak vatandaşların kullanımına sunuldu. Vakfıkebir ekmeğinden yola çıkarak ekmek temalı bir millet bahçesi yapıldı.

İçerisinde kapalı alan müzesinden geniş bir otoparka, sahil kenarı yürüme yolları ve bisiklet sürme alanları, bir çok yeme içme alanları da düşünülerek yapılmış bir millet bahçesi. Trabzon halkının yoğun ilgisi ile karşılaşan Millet Bahçesi, toplamda 15 Milyon TL'ye mal oldu.

KIZLAR MANASTIRI RESTORE EDİLDİ

Boztepe Mahallesi'nde bulunan ve iki teras üzerine inşa edilen manastırın, Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından tarihi dokusuna zarar verilmeden restorasyonu yapılarak yeniden ziyaretlere açıldı.

İçerisinde birçok sırrın muhafaza edildiği ve gizemli bir manastır olan Kızlar Manastırı’nın restorasyonu için yaklaşık 2 Milyon 681 bin TL harcandı.

YALINCAK PLAJI SOSYALLEŞME ALANI OLDU

Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından 2020 yılında yapımına başlanan Yalıncak plajı yaklaşık bir sene içerisinde vatandaşların kullanımına sunuldu.

35 bin metrekare alana içerisinde yürüyüş ve bisiklet yolları, su oyunu ve macera parkları, duş ve soyunma odaları bulunan plajda yaz aylarında gece konserleri de eksik olmuyor.

TRABZON ET KOMBİNASI FAALİYETE AÇILDI

Trabzon Akçaabat ilçesinde yapımı tamamlanan Et Kombinası, içerisinde 40 büyükbaş, 100 küçükbaş kesim kapasiteli ve aynı zamanda 400 tonun üzerinde depolama kapasitesi olan modern bir yatırım olarak hizmete açıldı.

Kesimhanesi, atık su arıtma tesisi, soğuk hava depoları, et işleme alanları ve laboratuvarı da içerisinde barındıran tesis toplamda 45 Milyon TL'ye mal oldu. Trabzon Et Kombinası, 65 personeli ile bölgenin mevcut kasaplık gücünü, et üretim ve tüketim ihtiyacını karşılayarak bölgeye hizmet etmeye devam ediyor.

KAYNAK: HABER7

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar