“Milletleri kurtaranlar, yalnız ve ancak öğretmenlerdir" | Büyükliman Medya
    Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. EĞİTİM
“Milletleri kurtaranlar, yalnız ve ancak öğretmenlerdir"
EĞİTİM
25.11.2023 01:14:18
94
A
 “Milletleri kurtaranlar, yalnız ve ancak öğretmenlerdir
24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla tüm yurtta olduğu gibi Vakfıkebir’de de kutlama programı düzenlendi.
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

Hükümet binası önünde yapılan program Atatürk Anıtına çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı.  İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Altın beraberinde bir gurup öğretmenlerle beraber Kaymakam Uzan’ı makamında ziyaret ettiler.

Günün ikinci programı Gülbahar Hatun Anadolu Lisesi salonunda, saygı duruşu ve İstiklal Marşı müzik öğretmeni Gülşah Bülbül’ün piyanosu eşliğinde öğretmen korosu ve katılımcılarla birlikte okundu.

 “Milletleri kurtaranlar, yalnız ve ancak öğretmenlerdir

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Altın yaptı. Altın konuşmasında şu ifadelere yer verdi; Cumhuriyetimizin kurucusu, Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 24 Kasım 1928 yılında Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul etmesi vesilesiyle 1981 yılından bu yana kutlanmakta olan ve 42. yılını kutladığımız “Öğretmenler Günü” kutlama programına hoş geldiniz, Günümüz kutlu aydınlık olsun.

 “Milletleri kurtaranlar, yalnız ve ancak öğretmenlerdir        Büyük gayret ve aşkla can verdiğiniz fidanlarınıza olan tutkunuzu, bir mum gibi tükenirken etrafa saçtığınız ışıkla ülkemizin geleceği olan gençlerimize kattıklarınızı,  öğrencilerinizin başarılarıyla çocuklar gibi şen oluşunuzu, onların başarısızlıklarında herkesten fazla dertlenişinizi elbette tek bir gün ile ifade edemeyiz. Elbette bugün söylenebilecek tüm sözler sizlerin gayretleri karşısında eksik ve kifayetsiz kalır. Hepinize kalbinizde taşıdığınız bu aşk için teşekkür ederim.

            Başöğretmenimiz Mustafa Kemal ATATÜRK: “Memleketimizi, toplumumuzu gerçek hedefe, gerçek mutluluğa ulaştırmak için iki orduya ihtiyaç vardır, biri vatanın hayatını kurtaran asker ordusu, diğeri memleketin geleceğini yoğuran irfan ordusudur. Bu iki ordunun her ikisi de kıymetlidir, yücedir. Bu iki ordunun her ikisi de hayatidir. Bir millet irfan ordusuna sahip olmadıkça, savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin köklü sonuçlar vermesi ancak irfan ordusuyla mümkündür” ifadesiyle görevimizin ne kadar kutsal ve ne denli hayati olduğunu vurgulamaktadır.

“Eğitimdir ki, bir milleti ya hür, bağımsız, ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.”

Askeri ve irfan ordumuzla zafere, Cumhuriyetimizin 100. Yılına da siz değerli eğitim ordumuzla ulaştık. Bayrak açtığımız Türkiye yüzyılına da sizlerin azim ve kararlılığı ile Cumhuriyetimizin 2. Yüzyılını yine birlikte inşa edeceğiz. Muasır milletler seviyesinin en üstüne çıkaracağız.

Bu önemli gün aracılığıyla, meşaleyi göreve yeni başlayan öğretmenlere aktaran ve emekli olan değerli öğretmen arkadaşlarımıza hayatlarının bu yeni başlangıcında sağlık, mutluluk ve esenlik diliyorum. Meşaleyi devralan genç meslektaşlarımız sizler de aramıza hoş geldiniz. Sizlerinde eğitim ordumuza katacağı taze güçle daha emin ve kararlı çalışacağız.

 

Öğrencilerine ışık olmak için çıktıkları kutlu yolda şehit edilen öğretmenlerimize ve ebediyete irtihal eden meslektaşlarımıza Yüce Allah’tan rahmet diliyorum.

 “Milletleri kurtaranlar, yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır. Eğitimdir ki, bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır, ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.”

Değerli meslektaşlarım, yolumuz uzun ve mücadelemiz çetin ancak asıl gayemiz Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuzluğa eriştirmektir. Bu amacımıza ancak sizlerin üstün gayretleri ve fedakârlıklarıyla ulaşabiliriz. Her karış toprağı şehit kanıyla bezenmiş bu aziz vatan üzerinde al bayrağımızı şanla şerefle gururla dalgalandıracağınızdan asla şüphemiz yoktur. Yolunuz aydın istikbalimiz açık olsun,  günümüz kutlu olsun.

 “Milletleri kurtaranlar, yalnız ve ancak öğretmenlerdir       Yeni göreve başlayan öğretmenler adına konuşmayı VAİHL öğretmenlerinden Olgun Boz yaptı. Boz konuşmasında; insanoğlu var olduğu günden beri onun eğitimi de en az fiziksel varlığı kadar önemli ve değerli kabul edilmiştir. İnsan, içinde doğup büyüdüğüm aile ortamında temel bilgileri aldıkta sonra daha donanımlı hale gelmesi için eğiticiye, öğreticiye yani öğretmene muhtaçtır. İnsan öğretmen sayesinde ancak ahlakı, bilgiyi beceriyi medeniyeti öğrenebişlir. Bu yüzdendir ki okulun temel amacı öğretimden ziyade eğitimdir. Milli ve manevi değerlerine sahip fakat çağın gerektiği bilgi ve becerilerine sahip olan bireyler yetiştirmek öğretmenin asli görevidir. Bu yolda öğrencilerin bireysel farklılıklarını kabul ederek, bütünsel gelişimini sağlayacak eğitim öğretim faaliyetleri yürütülmesi gerekmektedir.  Bir öğretmen için sınıftaki her öğrenci birer gelecektir. Her öğrencisi ülkesinin geleceğe ektiği umut çiçeğidir. Belki hepsi birer doktor, mühendis, öğretmen olamayacak ama iyi bir anne, şefkatli bir baba, vefalı bir dost, yardımsever bir vatandaş, vatanını ve milletini sevip ona hizmet edecek birer birey olacaktır. Bu yüzdendir ki bir öğretmen toplundaki diğer kişilerin gördüğünden çok daha ötesinde bir şeyler görerek bakar. Her öğrencisinin ayrı bir birey, ayrı bir dünya olduğunu topluma mutlak kazandırılması gereken bir cevher olduğu bilincine sahiptir. Öğrencilerin kalplerini kazanma adına onlara bir şeyler öğretme adına her fırsatı değerlendirir.

En önemli görevimiz, milli eğitim işleridir. Milli eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lazımdır. Milletin gerçek kurtuluşu ancak bu suretle olur dedi.

 

 

Emekli öğretmenler adına konuşmayı Halk Eğitimi emekli müdürü Cemile Kahyaoğlu yaptı. “Milletleri kurtaranlar, yalnız ve ancak öğretmenlerdir
        Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliğini kabul ettiği bu özel günde emekli öğretmenler adına hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum diyerek konuşmasına başlayan Kahyaoğlu; 30 EKİM 1986 tarihinde Mardin ili Kızıltepe İlçesinde dünyanın en güzel mesleği olan öğretmenliğe başladım.37 yıl Bu kutsal görevimi icra ettim ve 28 Temmuz 2023 'de Vakfıkebir Halk Eğitimi Merkezinde Kurum müdürü olarak noktaladım.

Dile kolay 37 yıl..  Her gün sabah erken evden çıkıp öğrencilerin arasına karışıp onların cıvıltıları ile güne başlamak ve sonrasında yüzlerce öğrencinin simaları zihninde eve dönmek. Eve dönerken her bir öğrencinin sorunları, başarıları ya da haylazlıkları ile gülümsemek; eve gülümseyerek girmek.

Her doğan güneşin bir batışı vardır, tıpkı insan hayatı gibi. Hiç silinmeyecek anılar, hayaller bırakarak, sevdalar taşıyarak. Bu kutsal mesleği bizden sonraki öğretmenlere devretmenin mutluluğunu yaşıyorum. İnanıyorum ki bu meslekten bir Cemile ayrılır, binlerce Cemile’ye bayrağı devrederek.

Öğretmenlik mesleğini sevmiyorsan asla cüret etme, ne büyük servet, ne de şöhret vaat eder. ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’ demiş Hz. Ali. ‘Yeryüzünde öğretmenlikten daha başka şerefli bir meslek tanıyamadım’ diyen Romen Diyojen ‘Dünyanın her yerinde öğretmenler toplumun en fedakâr ve saygıdeğer unsurlarıdır’ diyen Ulu Önder Atatürk.

Gerçekten de bu asil meslek genellikle şöhret ya da servet vaat etmez. Zaten bizim istediğimiz de ne servet ne de şöhrettir. Bizim işimiz geleceği şekillendirmektir. Bize emanet edilen gencecik beyinleri, bilimin ışığıyla donatarak ailesine ülkesine ve milletine faydalı birer birey olarak yetiştirmektir. Ben de görevimi en iyi şekilde yapmaya, kurumumu daha da ileriye götürmeye gayret gösterdim.

Ne mutlu bana ki böyle kutsal bir mesleğe yıllarımı verdim. Öğrencilerimin umutları umudum, sevinçleri sevincim oldu. Yollarımız hiçbir zaman ayrılmayacak, yüreğimde hep öğrencilerim, okulum ve siz değerli arkadaşlarım olacaksınız. Dilerim sizlerin gönlünüzden emekli olmayız. Unutulmayız. 

Başta ebediyete göç etmiş Baş Öğretmen Atatürk olmak üzere Aziz öğretmenlerimi rahmet, minnet ve şükranla anarken, emekli olan meslektaşlarıma sağlık ve mutluluk, mesleğe yeni atanan genç arkadaşlarıma ve tüm eğitim camiasına sonsuz başarı ve mutluluklar diliyorum.

 “Milletleri kurtaranlar, yalnız ve ancak öğretmenlerdir

Törende emekliye ayrılan öğretmenlere hizmet şeref belgeleri verildi. Öğretmenlerden oluşan halk müziği ve sanat müziği koroları şarkı ve türküler söyledi, Öğretmenler günü dolaysısıyla yapılan şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere şiir ve kompozisyonlarını okuduktan sonra ödülleri verildi.

 “Milletleri kurtaranlar, yalnız ve ancak öğretmenlerdir

Vakfıkebir Halk Eğitimi Merkezi halk oyunları kız ekibinin gösterileri sunuldu, öğretmenler arasında yapılan spor yarışmaları sonrası dereceye girenlere kupa ve madalyaları takdim edildi.  

 “Milletleri kurtaranlar, yalnız ve ancak öğretmenlerdir

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar