Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. GÜNCEL
Pedromida Kaya kilisesi’nin kültür turizmine kazandırılması için birçok kurumdan destek alınabilir
GÜNCEL
24.04.2021 15:10:43
296
A
Pedromida Kaya kilisesi’nin kültür turizmine kazandırılması için birçok kurumdan destek alınabilir
Trabzon Peyzaj Mimarları Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Yüksek Peyzaj Mimarı Ahmet İhsan Hacıfettahoğlu, Pedromida Kilisesinin kültür turizmine kazandırılması için birçok kurumdan destek alınabileceğini söyledi.
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

Trabzon  Peyzaj mimarları odası yönetim kurulu üyesi ve Yüksek peyzaj mimarı Ahmet İhsan Hacıfettahoğlu, geçtiğimiz aylarda gündeme gelen Trabzon’un Vakfıkebir İlçesi Çamlık Mahallesi’nde bulunan Pedromida Kaya Kilisesi'nin Kültür Turizmine kazandırılması için birçok kurumdan destek alınabileceğini ve buralara hazırlanacak olan projelerde yetkililerden talep gelmesi halinde, gönüllü olarak elimden geleni yapacağımın bilinmesini isterim dedi.    Yüksek peyzaj mimarı Ahmet İhsan Hacıfettahoğlu, sitemize yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi; Tarihi alanlar ve yapılar, yapı tekniklerini günümüze ulaştırmaları,  bölge tarihine ışık tutabilecek ipuçları sunmaları, farklı kültürlerin, geleneklerin, ritüellerin gelecek nesillere aktarılmalarını sağlamaları vb. özellikleri ile zaten korunmayı hak etmelerinin dışında, doğru yöntemler kullanılarak kültür turizmine kazandırılmaları halinde, ekonomik getirilerinin çok yüksek olması sebebiyle korunmaları için gerekli harcamaları da fazlasıyla finanse edecek potansiyele sahiptirler.
            Ülkemizin gelirlerinde çok önemli bir yeri bulunan turizm gelirlerinin önemli bir kısmı doğa turizmi gelirlerinden sağlanmaktadır. Ancak kültür turizmi için gelen ziyaretçilerin gelir, kültür ve bilinç seviyeleri daha yüksek olduğundan ülkeye kazandırdıkları daha fazla, verdikleri zararlar ise daha azdır.
            Almanya ve ülkemizde ağırlanan turist sayılarının neredeyse eşit olmasına rağmen Almanya 2019 yılında turizmden 39.8 milyar dolar gelir elde ederken, ülkemiz 22.4 milyar dolar gelir elde etmiştir. Bunun sebebi kültür turizminin Almanya'da gelişmiş olması ülkemizde ise henüz istenen seviyeye getirilememiş olmasıdır.
            Ülkemizde kültür turizminin geliştirilmesi için küçük, büyük demeden herkes elini taşın altına koyması gerektiğini söyleyen Hacıfettahoğlu;  İlçemiz sınırları içerisinde bulunan Pedromida Kaya Kilisesi'nin bir an önce koruma altına alınması ve kültür turizmine kazandırılması gerekmektedir.
            Hacıfettahoğlu, Pedromida Kaya Kilisesi'nin Kültür Turizmine kazandırılması için Avrupa Birliği, DOKA, DOKAP, Kültür ve Turizm Bakanlığı vb. birçok kurumdan destek alınabileceğini belirtmek ve buralara hazırlanacak olan projelerde yetkililerden talep gelmesi halinde, gönüllü olarak elimden geleni yapacağımın bilinmesini isterim dedi.

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar