Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. BÖLGE
Şalpazarı’nda Ürküten Görüntü
BÖLGE
04.05.2021 11:40:16
313
A
Şalpazarı’nda Ürküten Görüntü
Şalpazarı İlçesi Dorukkiriş Mahallesinde Şeritli Karadeniz Semenderi Görüldü.Şalpazarıses Mustafa Özcan’ın özel haberi.
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

Trabzon’un Şalpazarı İlçesi Dorukkiriş Mahallesi Kuz mevkii civarında ikamet eden vatandaşlar su birikintilerinde gördükleri manzara karşısında şaşkına döndüler.
            Mahalle sakinleri tarafından görüntülenen yaratık ilk bakışta kertenkeleyi andırıyor ancak bu kertenkeleye benzeyen hayvanın sırtında kesici bıçak şeklinde parlak bir ilaveler olması yaratığın ne kadar ürkütücü olduğunu gösteriyor.
            Bu kertenkeleye benzeyen hayvanın ne olduğunu araştırmak için Karadeniz Teknik Üniversitesi öğretim görevlisi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetim Bölümünden Prof. Dr. Şağdan Başkaya’ya fotoğraflar ulaştırıldı. Fotoğrafları inceleyen Prof. Dr. Şağdan Başkaya fotoğraftaki hayvan ‘’Şeritli Karadeniz Semenderi’’ Bölgemizde yaygın bir tür dedi.
            Prof. Dr. Şağdan Başkaya Karadeniz Teknik Üniversitesi öğretim görevlisi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetim Bölümünün bu hayvan ile ilgili aydınlatıcı bilgilendirmesinde şu ifadelere yer verdi;

‘’Şeritli Karadeniz Semenderi Tanımı ‘’

            Vücut boyu 17 cm kadar olabilir. Hatta 20 cm boya erişenleri de vardır. Bu özellik bir önceki türden oldukça farklı bir özelliktir. Ayrıca üreme dönemi erkeklerde oluşan sırt yüzgeci oldukça uzundur ve daha parlaktır. Kuyruk yüzgecinin üst serbest kenarı sırt yüzgecine göre daha az tırtıklı ve ya dalgalıdır. Üreme zamanı sırt taraf grimsi, yeşilimsi, kahverengi olup küçük sık ve daha koyu lekelidir. Dişilerde lekeler daha azdır. Sırt yüzgecine dikey siyah şeritler mevcuttur. Vücut yanlarında boyuna birer gümüşi şerit uzanır. Gümüşi şerit özellikle üreme döneminde oldukça parlaktır. Gümüşi şeridin üst ve altında devamlı olan koyu bantlar vardır. Karın taraf sarımsı, pembemsi turuncu sırttakilerden daha seyrek ve küçük lekelidir.

Biyolojik-Ekolojik Özellikler ve yayılış

            Baharda üreme zamanında bol bitkili sığ durgun veya ağır akan sularda yaşar. Diğer zamanlarda bu suların yakınlarındaki ormanlık veya açık taşlık kısımlarda bulunur. Besinlerini sucul böceklerle yumuşak vücutlu omurgasız hayvanlar ve bunların larvaları teşkil eder. Bir dişi 100-300 yumurta suya bırakır. Türün Türkiye’deki yayılış alanı tüm Karadeniz Bölgesi ve Marmara Bölgesidir. Şimdiye kadar bilinen en uç yer Bursa’dır. Deniz seviyesinden 2000 metre yüksekliğe kadar yaşayabilirler.

 

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar