Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. GÜNCEL
‘Süper Meyve’ Aronya Vakfıkebir’de
GÜNCEL
29.01.2021 11:38:29
278
A
‘Süper Meyve’ Aronya Vakfıkebir’de
Trabzon’un Vakfıkebir İlçesi’nde Vakfıkebir Belediyesinin destekleriyle Aronya Bahçesi kurulması için istişarelerde bulunuldu. Bahçe kurulumu için başvurular başladı.
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

        Aronya Bahçesi Kurulum Projesiyle ilgili istişarelerde bulunmak için Akçaabat Ziraat Odası Başkanı Mustafa Hikmet Eyüboğlu, Vakfıkebir Ziraat Odası Başkanı Muhammet Kılıç, Ziraat Mühendisi Özkan Aktaş, Vakfıkebir İlçe Tarım Müdürlüğü Ziraat Mühendislerinden Mustafa Kıymık ve Aronya Yetiştiricisi Tayfun Kandaz Belediye Başkanı Muhammet Balta’yı makamında ziyaret ettiler.  

        Akçaabat Ziraat Odası Başkanı Mustafa Hikmet Eyüboğlu ve Aronya Yetiştiricisi Tayfun Kandaz, Başkan Muhammet Balta’ya Akçaabat'ta yetişen Aronya Fidanı ve İstiridye Mantarı hediye ettiler. Ziyarette, Vakfıkebir Ziraat Odası ile Vakfıkebir İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek, Vakfıkebir Belediyesinin de desteklediği Aronya Bahçesi Kurulum Projesi İle ilgili istişarelerde bulunuldu.

       İlçede gerçekleştirilecek olan 20 bahçe için talepler alınmaya başlandı. Sulama kısmının % 50 hibeli olacağı bahçenin fidan teminini İlçe Gıda Tarım ve Ormancılık Müdürlüğü ve Ziraat Odası Başkanlığı yapacak.  Başvurular İlçe Tarım Müdürlüğüne yapılacak. Başvurular tamamlandıktan sonra yapılacak inceleme sonrası şartları uygun olan çiftçilere bahçe kurulacak. Bahçeleri çiftçiler kendileri hazırlayacak.

 

ARONYA NEDİR?

     Anavatanı Kuzey Amerika olan Aronya, üzümsü bir meyve olup sağlık potansiyeli nedeniyle 1900'lü yılların başlarında Rusya’ya getirilmiş ve yetiştiriciliğine başlanmıştır. Aronya geniş bir iklim kuşağı ve toprak şartlarına adapte olabilmesi, zengin içeriği ile insan sağlığına ve beslenmesine katkısı nedeni ile ‘süper meyve’ olarak adlandırılmaktadır. Meyvesi çok yüksek miktarda antosiyanin ve flavonoidler içermektedir. Aynı zamanda antioksidanlar, fenoller, mineraller ve vitaminler yönünden de zengindir.  

 

 

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar