Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. GÜNCEL
Dünya Üçüncüsüyüz Ama Trabzon’da Yok!
GÜNCEL
19.08.2023 13:05:59
23
A
Dünya Üçüncüsüyüz Ama Trabzon’da Yok!
Son günlerde denizlerde boğulma vakalarının artmasıyla gündeme gelen “Mavi Bayraklı plaj” yani güvenli yüzme alanlarını gündeme getirdi. Trabzon genelinde “Mavi Bayraklı plaj” olmaması dikkatleri üzerine çekiyor.
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

Türkiye “Mavi Bayraklı plaj” sıralamasında bu yıl 551’e yükselmesiyle dünya üçüncüsü konumunda. Van’da “Mavi Bayraklı plaj” varken başta Trabzon Olmak üzere Doğu Karadeniz Bölgesinde “Mavi Bayraklı Plaj” olmaması dikkatleri çekiyor.

Resmi kayıtlara göre Trabzon İlinde toplan 15 plaj bulunurken bunlar; Yalıncak Aile Plajı, Kaşüstü Plajı, Yoroz Plajı, Laila Plaj, Mersin Akçaabat Aile Plajı, , Salacık Plajı, Darıca Plajı, Akçakale Plajı, Çarşıbaşı Belediye Plajı, Saklı Cennet Aile Plajı, Kerem Plajı, , Yalıköy Plajı, Vakfıkebir Belediye Plajı, Beşikdüzü Belediye Plajı ve Adacık Plajı.  Bu kadar plajların bulunduğu Trabzon’da “Mavi Bayraklı Plaj” bulunmaması neden sorusunu akıllara getiriyor.  

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) 1993 yılında, Turizm Bakanlığı önderliğinde, Mavi Bayrak Programı'nın ülkemizde de başlatılabilmesi amacı ile kuruldu. Turizmde gelişmiş olan ülkelerde yaygınlaşmaya başlayan, sağlıklı yüzme suyu, donanımlı plaj ve iyi bir çevre yönetimi ile çevre bilinçlendirme etkinliklerini içeren Mavi Bayrak'ın turizm ve çevre açısından da önemli olduğu yaklaşımı ile çalışmalarına başlandı.

Mavi Bayrak Programı ilk olarak 1985 yılında Fransa'da ulusal düzeyde uygulanmaya başladı. 1987 yılının Avrupa Birliğinde, Çevre Yılı ilan edilmesiyle Avrupa Birliği’nde güvenli yüzme alanlarının teşvik edilmesi amacıyla, Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı’na(FEE) kampanyayı yürütmesi için devredilerek, uluslararası boyuta taşındı. Öncelikle Avrupa Birliği üyesi olan ülkelerde uygulanmaya başlamakla birlikte, 1992 yılından itibaren AB ülkelerinin dışındaki ülkelerde FEE’ye üye kabul edilmeye başlandı.

Türkiye’de 2023 Yılı kayıtlarına göre; Mavi Bayraklı Plajların toplam sayısı 551, Mavi Bayraklı Marinaların sayısı 23, Mavi Bayraklı Yatlar 10, Mavi Bayraklı Turizm Tekneleri 14 olarak bakanlık kayıtlarına geçti. Ülkemizde en çok mavi bayraklı plajlar ise 231 plaj ile Antalya İli oldu. 

Karadeniz kıyılarında mavi bayraklı plaj Ordu’da 2, Samsun’da 13, Bartın’da 3, Zonguldak’ta 2 tane bulunuyor.  Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin’de maalesef mavi bayraklı plaj yok. Metropol kent olarak bilinen İstanbul’da Mavi Plaj 1, marina 2 tane var.  Ülkemizde ise231 plaj ile en çok mavi bayraklı plaj Antalya başı çekerken aynı ilde Mavi Bayraklı Marina 5, Mavi bayraklı tekne sayısı 14ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığında kayıt altına alınmış durumda.  

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar