Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. KÜLTÜR SANAT
Yazarı Nazan Bekiroğlu’na 2023 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Ödülü!
KÜLTÜR SANAT
30.10.2023 21:32:41
67
A
Yazarı Nazan Bekiroğlu’na 2023 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Ödülü!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "2023 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü" sahiplerini açıkladı
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "2023 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü" sahiplerini açıkladı. Edebiyat Alanında Trabzonlu hemşehrimiz Nazan Bekiroğlu layık görüldü.

Gazeteci/yazar ve Karikatürist, Büyükliman Gazeteciler Cemiyeti kurucusu ve Onursal Başkanı Hikmet Aksoy ile 2015 yılında yaptığı söyleşisi “Karınca İzleri” adlı kitabını (2015) yılında ölümünden beş yıl önce yayımlayan Nazan Bekiroğlu, “2023 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü"nü alarak Trabzon’un gururu oldu.

Yazarı Nazan Bekiroğlu’na 2023 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Ödülü!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "'Türkiye Yüzyılı' vizyonuna katkıları ve başarılarıyla Cumhuriyet'imizin 100'üncü yılı gururunu taçlandıran, 2023 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibi sanatçılarımızı, ilim ve kültür insanlarımızı tebrik ediyorum. Vefa Ödülü sahibi insanlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın paylaşımında, 2023 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü"ne; bilim alanında Süleyman Uludağ, kültür alanında Ali Birinci, müzik alanında Emel Sayın, resim alanında İlhami Atalay, karikatür alanında Hasan Aycın, sinema alanında Sami Şekeroğlu, dijital sanat alanında Refik Anadol, mimari alanda Sinan Genim, edebiyat alanında da Nazan Bekiroğlu'nun layık görüldüğü belirtildi.

Paylaşımda Vefa Ödülleri'nin de Attila İlhan, Barış Manço, İsmail Hakkı Uzunçarşılı, Muhsin Ertuğrul ve Samiha Ayverdi'ye değer görüldüğü kaydedildi.

KTÜ’de profesör olarak görev yapan Nazan Bekiroğlu, Nun Masalları (Öykü; 1997), Şair Nigar Hanım (İnceleme; 1998),Halide Edib Adıvar (İnceleme; 1999), Mor Mürekkep (Deneme; 1999), Yûsuf İle Züleyha / Kalbin Üzerine Titreyen Hüzün (Şark Mesnevîsi, 2000) Mavi Lâle, Yitik Lâle (Deneme, 2001), İsimle Ateş Arasında (Roman, 2002), Cümle Kapısı (Deneme,  2003), (TYB 2003 Yılı Deneme Ödülü), Cam Irmağı Taş Gemi (Hikâye, 2006), (TYB 2006 Yılı Hikâye Ödülü), Lâ: Sonsuzluk Hecesi (Roman-Mesnevi, 2008), Yol Hali (Deneme, 2010) Nar Ağacı (Roman, 2012), Mimoza Sürgünü (Deneme, 2013), " Kelime Defteri ( 2014), " Mücellâ" (Roman, 2015), "Karınca İzleri-Hikmet Aksoy Kitabı ( 2015) kitapları okuyucularıyla buluştu.

Karınca İzleri’nin önsözünde ise yazar;

Hikmet Aksoy Kitabı

Yazarı Nazan Bekiroğlu’na 2023 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Ödülü!

 “Anlattıklarınıza bakınca merkezi Trabzon olan geniş çaplı bir daire gördüm. Pergelin sivri ucu Trabzon’daydı, kalem ucu ise İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin diğer illerini dolaşıyordu. Bu halinizle sizi hem taşra ve merkez arasında hem de taşra ve taşra arasında bir köprü olarak gördüm ve itiraf etmeliyim, beni taşra basınıyla olan bağınız daha çok ilgilendirdi.” Nazan Bekiroğlu   Karınca İzleri; İstanbul ve Trabzon basınında, kültür ve sanat dünyasında yıllarca çalışmış, 27 Mayıs döneminde Tercüman, Hürriyet, Milliyet, Vatan gibi pek çok gazetede muhabirlik yapmış gazeteci, karikatürist, mizah ustası Hikmet Aksoy'un hayat hikâyesi. İstanbul’da bulunduğu dönemde edebiyat ve basın çevrelerinden tanınmış simalara ilişkin anılarının tazeliği, bilgisinin yoğunluğu, darbe dönemine ve Yassıada duruşmalarına yakın şahitliği, gittiği her yere götürdüğü idealleri ve bunları hayata geçirme biçimi onun hikâyesini çarpıcı kılıyor. Yedek subay öğretmen olarak atandığı Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Pazarlar’da hiç durmadan çalışarak tek tek hayata geçirdiği fikirleriyle, yıllar sonra bile hâlâ orada yaptıklarıyla anılması bunun bir göstergesi.    Nazan Bekiroğlu'nun nehir söyleşisi Karınca İzleri sadece Hikmet Aksoy’un ve bir dönemin basın tarihini değil Türkiye'nin de yakın tarihini okuma fırsatı sunuyor ifadelerine yer vermişti.

 1997 yılından beri hikâye, deneme, roman ve incelemelerini yayımlamaktadır. 2006 yılında Cam Irmağı, Taş Gemi adlı hikâyesiyle Türk Yazarlar Birliği hikâye ödülü'nü almıştır.

Yazarı Nazan Bekiroğlu’na 2023 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Ödülü!

Nazan Bekiroğlu Hayatı:

3 Mayıs 1957 günü Trabzon'da doğdu. Edebiyata ilgi duyan bir ailenin üç çocuğundan en küçüğüydü. Babası, “Hedef” adlı mahallî bir gazetenin sahibiydi ve edebiyatın yanı sıra Osmanlı tarihine ilgisi vardı. 14 yaşında iken babası vefat etti. Babası, İçinde Bir Sızı Var adlı hikâyesinin kahramanı olmuştur.

İlk ve orta tahsilini Trabzon'da yaptıktan sonra Erzurum'a giderek Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi (1979). Öğrencilik yıllarında halk edebiyatı ve Orta Asya estetiğinin peşinde idi. Bunu bir ölçüde ilk hikâyelerine de yansıttı. (Hava Hanım Öldü). Gerek sanatkâr, gerekse akademik kişiliğinin gelişmesinde hocası Orhan Okay'dan teşvik ve destek gördü

Dört yıl lise öğretmenliği yaptıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bölümü'ne öğretim görevlisi olarak girdi (1985). Orhan Okay yönetiminde sürdürdüğü Halide Edib Adıvar'ın Romanlarının Teknik Açıdan Tahlili konulu doktorasını 1987 yılında tamamladı. Aynı bölümde öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. Şair Nigâr Hanım konulu çalışmasıyla doçent oldu (1995).

İlk kitabı olan Nun Masalları'nı 1997 yılında yayımladı. 1998'den itibaren Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde açılan Türkçe eğitimi bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmakta olan Nazan Bekiroğlu, 4 Mayıs 2001'de profesör olmuştur. Çeşitli dergilerde çok sayıda bilimsel makale, deneme ve öyküsü yayımlanmıştır. İki çocuk annesidir.

 

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar