“Yetimlik Bir eksiklik Değil Bir hasrettir, bir Özlemdir” | Büyükliman Medya
    Karanlık Mod
  1. Ana Sayfa
  2. GÜNCEL
“Yetimlik Bir eksiklik Değil Bir hasrettir, bir Özlemdir”
GÜNCEL
26.03.2024 01:08:45
81
A
“Yetimlik Bir eksiklik Değil Bir hasrettir, bir Özlemdir”
BM/ Vakfıkebir Kaymakamlığı ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından Uygulama Otelinde Yetim, öksüz çocuklar ve aileleri onuruna iftar programı düzenlendi.
Erkek | Kadın (Haberi Dinle)

İslam İşbirliği Teşkilatı'nın 2013 yılında aldığı karar doğrultusunda  Ramazan Ayı'nın 15'inci günü "Dünya Yetimler Günü" olarak kabulü münasebeti ile öksüz ve yetim çocuklar ile ailelerine Vakfıkebir Kaymakamı Dr. Hacı Arslan Uzan, Belediye Başkanı Muhammet Balta, İlçe Müftüsü Şükür Küçük ve daire amirlerinin katılımıyla Uygulama Otelinde düzenlenen iftarda buluştular. İftar sonrası yemek duasını Müftü Küçük yaptı.

“Yetimlik Bir eksiklik Değil Bir hasrettir, bir Özlemdir”

“Asıl yetim olmak yaşama sevincini kaybettiğinizde yetim kalırsınız”

“Yetimlik Bir eksiklik Değil Bir hasrettir, bir Özlemdir”

Babası ölmüşlere yetim, annesi ölmüşlere öksüz denildiğini belirten Belediye Başkanı Muhammet Balta, öksüz ve yetim çocuklara hitap ettiği konuşmasında;  burada bulunanları kimimizin annesi, kimimizin babası ölmüş kişileriz. Etkinliklerin başlangıcında çocuklarımızı bu iftar programlarına getirmekte çok zorlanmıştık, sanki yetimlik ve öksüzlük bir kusur gibi algılanıyordu. Yetimlik bir eksiklik değildir. Bir hasrettir, bir özlemdir. Anneye veya babaya duyulan özlemdir. Asıl yetim olmak yaşama sevincini kaybettiğinizde yetim kalırsınız. Ya da anne veya babaya duyduğunuz özlemi kaybettiğinizde yetim kalırsınız. Aslında yetimlik bir yanınızın eksik olmasını sağlarken, diğer yandan da güçlü olmanızı sağlayan önemli bir etkenlerden biridir. Dışarıya karşı kendinizi daha korumacı daha titiz daha çalışkan o eksikliği ve ezikliği kapatmanız için fazla çaba harcadığınız bir dönemi yaşıyorsunuz ve güçlü bireyler olarak hayata atılıyorsunuz.

“Yetimlik bir eksiklik değildir”

Elbette hiçbir şey duyduğumuz özlemin karşılığı olmadığının altını çizen Başkan Balta; yaşamımız boyunca bu böyledir. Ben dokuz yaşında yetim kaldım bu güne katar olan özlemim hiç bitmedi. Ben üç kez babamı hayatımda gördüm. Birini hayal olarak hatırlıyorum. Dolayısıyla baba figürüm fotoğraflarla bir yaşam tarzı oluşturuyorsunuz ki unutmamak sizi hayatta daha güçlü tutuyor. Peygamberimiz yetim büyüdü ama Yüce Rabbim onu tüm alemlere Peygamber olarak gönderdi. Dolayısıyla yetimlik bir eksiklik değildir. Bundan asla utanmayınız Bu sizin aynı zamanda avantajınızdır. Güzel bir sözümüz var “Yetim Hakkı yiyen iflah olmaz” demiş atalarımız. Dolaysıyla Kur-an’i Kerim’de yetim haklarına çok büyük önem gösterilmiştir.

Böylesine özel kardeşlerimize hassasiyet gösterdiklerini belirten Başkan Balta,  biz bunları yaşadık bir çok yönlerde farklı düşünüyoruz ama büyüdükçe olayın daha farkına vardık. Sizler her zaman güçlü olmak zorundasınız. Eğer babanız yoksa anneye daha sıkı sıkı sarılmalısınız. Aynı şekilde anneniz yoksa babanıza sıkı sıkı sarılmalısınız. Sevgi ve saygıda kusur etmemelisiniz. Sizler annelerinizi ve babalarınızı kırmayın. Olarla güç birliği yaparak daha güçlü bireyler olmanızı temenni ediyorum. Sağlıklı bir şekilde bayrama kavuşmanızı diliyor ve sevgiler sunuyorum dedi.

“Yetimlik bir kusur ya da hata değil bir kaderdir”

“Yetimlik Bir eksiklik Değil Bir hasrettir, bir Özlemdir”

İslam İşbirliği teşkilatının aldığı kararla Ramazan Ayının on beşinci gününü “Dünya Yetimler Günü” olarak kutlandığının altını çizen Kaymakam Dr. Hacı Arslan Uzan; yetimlik bir kusur ya da hata değil bir kaderdir. Bu kaderin içerisinde acısıyla tatlısıyla olgunlaşmak hayatımızın olağan akışına devam etmek vardır. Öksüzlük ve yetimlik sizlerin daha kısa sürede olgunlaşmanıza vesile oldu. Bu asırda hayatınızda kendi ayaklarınız üzerinde durarak bütün hayatın zorlukları ile mücadele etme imkânınız oldu. Bu anlamda sizler hayatta başarılar diliyorum. Rabbim sizler güç ve kuvvet versin. Güzel bir Ramazan Ayını hep beraber ağlık ve afiyet içerisinde idrak ediyoruz.

“Devletimiz sosyal devlet olmanın gereğini yerine getirmeye çalışıyor”

Devletin her zaman dezavantajlı gurupların aynında olduğunu belirten Kaymakam Dr. Uzan, Sosyal Hizmet Merkezimiz, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımız, belediyemiz ve kamu kurum ve kuruluşlarımız sizlere hizmet etmeye gayret ediyor. Devletimiz sosyal devlet olmanın gereğini dün olduğu gibi bu günde en iyi bir şekilde yerine getirmeye çalışıyor ve getirecekte. Devletimizin şefkat eli vardır, kudret eli vardır. Size şefkat elini sonuna kadar açmış durumda. Her zaman kaymakamlığımızın kapıları sizlere açıktır. Sizlerle yakinen ilgilenmek ve sorunlarınızı çözmek için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Şimdiden Ramazan Bayramınızı kutluyorum. Rabbim birliğimizi beraberliğimizi daim eylesin dedi.

 

 

 

 

Ana Sayfa
Foto Galeri
Web TV
Yazarlar